هاشم رضی درگذشت

هاشم رضی درگذشت

هاشم رضی درگذشت

مدل کودک: هاشم رضی، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه تاریخ، در ۸۷ سالگی از دنیا رفت.
به گزارش مدل کودک به نقل از ایسنا، مجله بخارا با بیان این خبر نوشته است: این پژوهشگر و نویسنده تاریخ ادیان جهان و ایران، در بامدادان امروز (دوشنبه، هجدهم بهمن ماه ۱۴۰۰) بعد از یک دوره نقاهت درگذشت.
هاشم رضی متولد ۲۶ تیرماه ۱۳۱۳ در تهران بود. دوران تحصیل را در تهران گذراند. به سفارش محمدتقی مصطفوی به پدربزرگش، زبان فرانسه را آموخت. سپس به آموختن زبان انگلیسی و آلمانی پرداخت. به کتاب های دیرینه شناسی و دین زرتشت و نیچه علاقمند بود. توسط مدیر کتابفروشی طهوری با محمد مکری آشنا شد و از کتابخانه باارزش او بهره برد.
از کتاب هایی که در شروع تألیف کرد، «پنج آیین بزرگ جهان» بود. سپس «وندیداد» را از روی متن اصلی ترجمه کرد و برای آشنایی با لغات اوستایی و سانسکریت، نزد جلالی نائینی به آموختن زبان های باستانی پرداخت.
با تنی چند از ایران شناسان زمان خود رفت وآمد داشت، ازجمله محمدجواد مشکور و رحیم عفیفی و ماهیار نوابی. به سفارش مهرداد بهار کتاب «آیین پررمزوراز میترایی» اثر فرانتس کومن را ترجمه کرد که در دو جلد از طرف انتشارات بهجت انتشار یافته است.
«حکمت خسروانی»، «اوستا»، «آیین مهر»، «وندیداد»، «گاهشماری جشن های ایران باستان»، «آیین زروانی»، «دین و فرهنگ ایرانی در عهد اوستایی»، «ازدواج مقدس»، «تاریخ زرتشتیان»، «جشن های آب»، «جشن های آتش»، «جشن های گاهنبار»، «آیین پررمز و راز میترایی»، «معاد و آخرت شناسی در ایران باستان»، «زرتشت پیامبر ایران باستان»، «تاریخ مطالعات دینهای ایرانی» و «آموزش خط میخی» همچون آثار به جامانده از او هستند.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~