وزیر راه و شهرسازی: بانکها سال آینده ۴۰۰ هزار میلیارد تومان وام ساخت مسکن می دهند

وزیر راه و شهرسازی: بانکها سال آینده ۴۰۰ هزار میلیارد تومان وام ساخت مسکن می دهند

وزیر راه و شهرسازی: بانکها سال آینده ۴۰۰ هزار میلیارد تومان وام ساخت مسکن می دهند

به گزارش مدل کودک وزیر راه و شهرسازی منابع مالی سال ۱۴۰۱ در بخش مسکن را مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: سال آینده برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی مصوبه مجلس داریم.

به گزارش مدل کودک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در نشست هماهنگی طرح نهضت ملی مسکن موضوع تفاهم نامه وزارت راه با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تشریح سیاست های اتخاذ شده و همین طور اقدامات اجرای طرح نهضت ملی مسکن پرداخت.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که طبق تازه ترین آمار بیش از ۵ میلیون نفر در سامانه ثمن (سامانه نهضت ملی مسکن) ثبت نام کردند، طرح نهضت ملی مسکن را فرصتی مناسب برای خانوارهای فاقد مسکن برای خانه دار شدن عنوان نمود.
وی اظهار داشت: ثبت نام تا ۲۹ اسفند ادامه دارد و تلاش شد تا در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، تجربیات حاصل از مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن درباب ضوابط شهرسازی، اقلیم، نقشه ها، رعایت بخشنامه ها و سایر موارد موردتوجه باشد.
عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: برمبنای قانون جهش تولید مسکن، مسئولیت هایی برعهده وزارتخانه نهاده شده است که همچون آن راه اندازی و تشکیل صندوق ملی مسکن می باشد. مبنای درآمدی این صندوق شامل خط اعتباری مسکن مهر و بازگشت اقساط مسکن مهر با پیش بینی ۷ هزار میلیارد تومان برای سال آینده است. همین طور در قانون تعیین شده که تمامی مالیات های حوزه مسکن شامل خریدوفروش، مالیات از خانه های خالی و تمامی حوزه های مالیاتی مسکن در این صندوق قرار بگیرد.
قاسمی توضیح داد: برمبنای تاکید مجلس، وزارت راه و شهرسازی مکلف است تا ۲۰ هزار میلیارد تومان اراضی تحت اختیار خودرا به فروش رسانده و منابع آنرا در صندوق ملی مسکن واریز نماید. همین طور مقرر شده تا ۳۰ هزار میلیارد تومان از بودجه سنواتی دولت در صندوق ملی مسکن واریز شود.
وی اضافه کرد: اکنون اساسنامه صندوق ملی مسکن در دولت مصوب و ساختمان و مجمع آن شکل گرفته که اوایل سال آینده صندوق ملی مسکن می تواند کار خودرا شروع کند. صندوق ملی مسکن، ابزار مناسبی در اختیار دولت و وزارت راه و شهرسازی جهت کمک به ساخت و تولید مسکن می باشد. از طرفی تمامی هزینه هایی که در قانون پیش زمینه ساخت مسکن می باشد همچون پرداخت قسمتی از پروانه ساختمان، پرداخت قسمتی از خدمات نظام مهندسی و انجام زیرساخت هایی ایجاد یک شهرک همچون مدرسه، درمانگاه، کلانتری و سایر موارد از محل صندوق تامین می شود.
وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود: از خاصیت های نهضت ملی مسکن این است که اراضی توسط دولت تامین می شود در حالی که در مسکن مهر اراضی تنها یک میلیون واحد مسکونی توسط دولت تامین شد و مابقی اراضی توسط مردم تامین و واحدها راه اندازی شد. همین طور برمبنای قانون جهش تولید مسکن، اراضی این طرح توسط دولت تامین می شود. حتی در شهرهایی که متقاضی وجود داشته باشد و زمین موجود نباشد، اراضی خریداری خواهد شد و این فرصت خوبی است تا مردم واحدهای مسکونی را با قیمت مناسب دریافت نمایند.
۸۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در مراحل مختلف ساخت قرار دارد
عضو کابینه دولت سیزدهم اعلام نمود: بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور، طرح اقدام ملی مسکن در زمان تحویل به دولت سیزدهم حدود ۱۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که طرح اقدام ملی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن ادغام و دولت سیزدهم مکلف شد تا واحدهای شروع شده را با عنوان طرح نهضت ملی مسکن تکمیل کرده و به متقاضیان تحویل بدهد. اکنون بیش از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در دست اجرا قرار دارد و عملیات اجرائی آنها شروع شده است.
قاسمی توضیح داد: تقریباً برای حدود یک میلیون و نیم واحد مسکونی زمین نیز آماده بارگذاری است که می تواند آغاز به ساخت آن واحدها نیز شروع شود که در این خصوص طراحی ها، انجام و پیمانکار تعیین شده است.
احداث ۴۰ شهرک و شهر جدید در دستور کار
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که در دولت سیزدهم راه اندازی ۴۰ شهر جدید و شهرک در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: تعدادی از مصوبات ایجاد شهر جدید و شهرک گرفتن شده است. بعنوان نمونه در شهر تهران شهر خوارزمی، شهر ایوانکی و شهری در غرب تهران، شهرک فردوس در جنوب پردیس که عملیات تغییر کاربری آن در حال انجام می باشد. در استانهای مختلف نیز ایجاد شهرهای جدید در دستور کار است که قسمتی از سرریز شهرهای بزرگ در شهرهای جدید اسکان خواهند یافت.
بیش از ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید راه اندازی می شود
قاسمی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده بیش از ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید راه اندازی خواهد شد که به زودی عملیات اجرائی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید با حضور رییس جمهوری آغاز می شود.
وی اشاره کرد: با دستگاه هایی که تفاهم نامه همکاری راه اندازی مسکن به امضا رساندیم و کار را شروع کردند همچون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، عملیات اجرائی حدود ۱۰۰ هزار واحد در بخش های مختلف شروع شده و در تلاش هستیم تا به سقف ۵۰۰ هزار واحد که موضوع تفاهم با وزارت دفاع است دست یابیم.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد تا در مناطقی که وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اراضی در اختیار ندارد اراضی تخصیص بدهد. بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی فرمان امام (ره) بعنوان همکاران وزارت راه و شهرسازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن هستند که ۴۰ هزار واحد را شروع کردند و سقف تعهدی آنها ۱۰۰ هزار واحد است. همچنین، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برخی از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن را آغاز نموده و قسمتی از زمین ها را نیز خود بنیاد تامین کرده است. همین طور قرارگاه خاتم الانبیاء و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) نیز همکاری در اجرای طرح نهضت ملی مسکن را آغاز نموده اند.
بهره مندی از ظرفیت انبوه سازان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن
قاسمی بهره مندی از ظرفیت انبوه سازان در کشور را فرصتی مغتنم برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن برشمرد و اشاره کرد: انبوه سازان در کشور توانمندی بسیار فراوانی دارند و اصرار ما بر این است که از توان بخش خصوصی همچون انبوه سازان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن استفاده گردد تا اجرای طرح، جهشی را در اشتغال و رونق اقتصادی کشور ایجاد نماید. در همین راستا به استانها اختیارات خوبی داده شده است. اکنون ۹۰۰ شهر زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند که اختیارات الحاق به محدوده آنها به استانها واگذار شده است.
قاسمی افزود: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن با تعدادی از کشورهای خارجی توافق نامه هایی به امضا رسید که برمبنای آن دانش فنی صنعتی سازی ساختمان وارد کشور بشود. با عنایت به این که اکنون در مراحل یک و دو صنعتی سازی هستیم در صورتیکه در کشورهای پیشرفته دنیا مراحل ششم و هفتم صنعتی سازی را طی می کنند این مهم در دستور کار است.
وی اشاره کرد: از توان سایر کشورها در ورود تکنولوژی صنعتی سازی استفاده خواهد شد و این بدان معنا نیست که سایر کشورها برای ایران مسکن می سازند.
وزیر راه و شهرسازی همین طور منابع مالی سال ۱۴۰۱ را در بخش مسکن مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: سال ۱۴۰۱، برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی مصوبه مجلس داریم. همچنین، ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع ودیعه در اختیار داریم تا به مردم تخصیص بدهیم. صندوق ملی مسکن نیز ابزار مناسبی در اختیار وزارت راه و شهرسازی است.
قاسمی اشاره کرد: در وزرات راه و شهرسازی اراضی مناسبی در کشور داریم که آنها همه ثروت هستند و برنامه ریزی شده تا در جهت نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~