شروع سرمایه گذاری در بورس برای افراد مبتدی

شروع سرمایه گذاری در بورس برای افراد مبتدی

شروع سرمایه گذاری در بورس برای افراد مبتدی

مدل كودك: كسانی كه دنبال فعالیت در بورس هستند، قدرت ریسك پذیری متوسط به بالا دارند، اما بیشتر آنها به درستی نمی دانند نقطه آغاز سرمایه گذاری در بورس كجاست.

به گزارش مدل کودک به نقل از مهر، تحقیقات و آمار نشان میدهد طی ۴ سال قبل بازار و شاخص بورس تهران، با بازدهی ۱۰۰۰ درصدی توانسته است از بازارهای موازی سبقت گرفته و در بالای جدول بازدهی ها و بالاتر از طلا، دلار و مسکن قرار بگیرد. یعنی اگر طی این ۳ سال پولتان در بازار بورس بود تقریباً ۱۰ برابر می شد!
در این مطلب می خواهیم شما را با بازار بورس به زبانی ساده آشنا نماییم تا اگر شما نیز علاقمند باشید، در این بازار فعالیت و سود کسب کنید، پس این مطلب را دنبال کنید.
اکثر افرادی که دنبال فعالیت در بورس هستند افرادی با قدرت ریسک پذیری متوسط به بالا و دنبال به کار گرفتن سرمایه های خود در بازار و کار هستند، اما بیشتر این افراد به درستی نمی دانند نقطه آغاز سرمایه گذاری در بورس کجاست، نحوه ثبت نام کد بورسی و ورود به بورس به چه شکل است، آموزش بورس چیست، صندوق سرمایه گذاری و تفاوت آن با سبدگردانی اختصاصی چیست و پرسش هایی از این قبیل که در این مطلب به آنها پاسخ می دهیم.
پیشنهاد ما شروع فعالیت در بورس به افراد زیر است
۱) اشخاصی که به دنبال پیشرفت و کار کردن با سرمایه خود غیر فعال می باشند. (مثل پولی که در بانک خوابیده است)
۲) اشخاصی که به دنبال سرمایه گذاری و کسب سود در یه پروسه مولد و سازنده اند.
۳) اشخاصی که قدرت ریسک پذیری متوسط و رو به بالا دارند.(ریسک منطقی)
همچنین به این افراد پیشنهاد می نماییم وارد بورس نشوند
۱) اشخاصی که انگیزه کافی برای معامله کردن ندارند.
۲) اشخاصی که نمی توانند بیشتر از روزی سه ساعت برای معاملات خود در بورس زمان بگذارند.
۳) اشخاصی که توانایی ریسک پذیری بالایی ندارند و به قرار دادن پول هایشان در بانک و سود کم آن راضی هستند.
اگر جزو دسته اول هستید و تمایل به ورود به بازار بورس دارید پروسه ثبت نام در بورس در دو گام خلاصه می شود:
۱) ثبت نام در بورس در کارگزاری های فعال بورس ایران
۲) آموزش معامله در بورس و یادگیری روش های معاملاتی
حال به توضیح این دو گام می پردازیم:
دریافت کد بورسی
ثبت نام شما در بورس پس از ارائه مدارک شناسایی شما و ثبت نام اینترنتی (در حدود ۵ دقیقه) و پس از آن احراز هویت شما در دفاتر شعب کارگزاری های بورس ایران (مثل آگاه، مفید و …) و یا در شعب دفاتر پیشخوان دولت انجام خواهد می شود که آدرس این دفاتر در آخر ثبت نام اینترنتی (آنلاین) برای شما ارسال می شود.
بعد از احراز هویت نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملاتی آنلاین برای شما پیامک می شود و شما از این لحظه می توانید فعالیت خودرا در بورس شروع کنید.
آشنایی با بازار بورس ایران
به طور خلاصه در بازار بورس اوراق بهادار همانند هر بازار دیگری یک سمت خریدار وجود دارد و سمت دیگر فروشنده (عرضه و تقاضا). اما چیزی که شما خرید و فروش می کنید به صورت فیزیکی و قابل لمس نیست و به بیان دیگر شما سهام شرکت ها و کارخانه جات را خرید و فروش می کنید.
شما در اصل سهام شرکتی یا کارخانه ای را خریداری می کنید که در حال تولید یا فروش محصولی و یا خدمتی است (مثلاً شرکت ایران خودرو، انواع ماشین های سواری و قطعات آنها را تولید و به فروش می رساند). حال شما با خریدن سهام شرکت ایران خودرو در سودی که این شرکت از فروش محصولات خود کسب می کند، شریک خواهید بود.
به این نکته نیز باید توجه داشت که شما بطور مستقیم نمی توانید سهام شرکت ها را از آنها خریداری کنید و طبق قانون باید این کار را بوسیله شرکت های کارگزاری دارای مجوز سازمان بورس وزارت اقتصاد انجام دهید. کافی است مقداری جست وجو کنید تا بهترین کارگزاری را برای انجام معاملات خود انتخاب کنید.
توجه داشته باشید کسب سود در بازار بورس از دو طریق زیر قابل انجام است:
۱) سود حاصل از نوسان قیمتی سهام شرکت ها (عنوان مثال سهمی را ۱، ۰۰۰ تومان خریداری می کنید و هفته بعد ۲، ۰۰۰ تومان آنرا می فروشید و ۱۰۰ درصد در عمل سود کرده اید)
۲) سود حاصل از هر سهم در مجمع (عملاً در سودی که شرکت در طول یک سال ساخته است شما نیز شریک هستید. که این سود به حساب بانکی اعلامی شما واریز خواهد شد)

راه های سرمایه گذاری در بورس
راه های سرمایه گذاری در بورس به دو شکل مستقیم (دریافت کد بورسی) و غیر مستقیم (خرید واحد صندوق های سرمایه گذاری) است.
روش مستقیم سرمایه گذاری در بورس برای اشخاصی پیشنهاد می شود که زمان کافی برای انجام معاملات توسط خودشان را دارند. این افراد با دریافت کد بورسی بعنوان نخستین قدم برای خرید سهام و بعد از کسب اطلاعات و دانش کافی می توانند به صورت آنلاین مبادرت به خرید و فروش سهام نمایند.
اما روش غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس به افرادی پیشنهاد می شود که زمان لازم برای انجام معاملات توسط خودشان را ندارند و تمایل دارند در صندوق ها سرمایه گذاری کنند و در عمل معاملات خودرا به شرکت های کارگزاری و صندوق ها تحت نظر آنها بسپارند.
این افراد همین طور می توانند از خدمات مدیریت سرمایه یا سبدگردانی که توسط کارگزاری های دارای مجوز از سازمان بورس انجام می شود مبادرت به سرمایه گذاری در بورس نمایند.
هر دو روش قانونی و تحت نظارت سازمان بورس بوده و بعد از احراز هویت افراد سرمایه گذار صورت خواهد گرفت.
آموزش رایگان بورس ایران
برای پیشرفت در بازار بورس مثل هر شغل دیگری باید دانش و تجربه کافی را داشته باشید. برای یادگیری بورس لازم است تا در ایام اول مطالعات زیادی دراین زمینه داشته باشید. پیشنهاد می نماییم کتاب آموزش بورس در ۲۰ دقیقه را بخوانید.
در کنار آموزش بورس باید از اخبار صنایع مختلف باخبر باشید. همین طور اطلاعیه های شرکت ها در ارتباط با فروش و صورت های مالی با خبر باشید و آنها را دنبال و تحلیل کنید.
به صورت خلاصه آموزش بورس، تحلیل بنیادی سهم (آمار میزان فروش، صورت های مالی و…) به همراه تحلیل تکنیکال نمودار و روند قیمتی سهام هر شرکت در کنار هم به شما این پیام را می دهد که سهام این شرکت بهادار است یا خیر؟ کدام سهام را بخرید و کدام سهام را بفروشید؟
فرآیند یادگیری بورس به چه شکل و چقدر زمان احتیاج دارد؟
یادگیری بورس مهمترین عامل موفقیت شما در بازار بورس است. پیشنهاد ما این است که با مطالبی که در وب سایت ها به صورت رایگان وجود دارد شروع کنید و در ادامه باید در دوره های پیشرفته تر بورسی ثبت نام نمائید. شما پس از ۲ الی ۴ ماه (با توجه به زمانی که روزانه صرف آموزش بورس می کنید)، باید مفاهیم و کلیات را یاد بگیرید و توانایی معامله کردن را فرا بگیرید.
مهم ترین مزیت های سرمایه گذاری در بورس
۱- برای سرمایه گذاری در بورس نیاز به سرمایه بزرگی ندارید (حداقل خرید سهام در سیستم های معاملات آنلاین ۵۰۰ هزارتومان است)
۲- فرق نمی کند کجای دنیا باشید فقط کافی است با یک لپ تاپ و یا موبایل به اینترنت وصل شوید و معاملاتتان را بوسیله سیستم های معاملاتی متنوع انجام خواهید داد.
۳- سرمایه شما به راحتی قابلیت نقد شوندگی دارد (به راحتی می توانید سهام خودرا بفروشید و کارگزار ۲ روز کاری بعد مبلغ حاصل از فروش سهامتان را به حسابتان واریز خواهد کرد)
۴- اگر سهام درستی را انتخاب نموده باشید می تواند برای شما سرمایه مالی خوبی را ایجاد کند و کسب سود خوبی کنید.
حداقل سن برای ثبت نام در بورس و کد آنلاین بورسی چقدر است؟
برای دریافت کد بورسی محدودیت سنی وجود ندارد. و هر فردی که شناسنامه دارد می تواند کد بورسی دریافت کند. اما اگر بخواهید به صورت آنلاین معامله کنید (کد بورسی آنلاین داشته باشید) باید حداقل ۱۸ ساله باشید.
آیا برای ورود به بورس نیاز به مدرک تحصیلی داریم؟
نه هم اکنون برای ثبت نام در بورس نیازی به هیچ مدرک تحصیلی ندارید.
راز کسب سود زیاد در بورس چیست؟
راز سود در بورس دانش و آگاهی شما، داشتن استراتژی معاملاتی مناسب، داشتن زمان بندی مناسب در هنگام خرید و فروش سهم ها، انتخاب سهام مناسب باتوجه به ریسک پذیری شما و در نهایت اخبار، اطلاعات و تحلیل های شماست که نتیجه اش پیش بینی شما از قیمت سهام خواهد بود و منجر به موفقیت و یا عدم موفقیت شما دربازار بورس اوراق بهادار خواهد شد.
سود بورس چقدر است؟
سود در بورس مثل بانک ثابت نیست! ممکنست روزی ۱۰ درصد سود یا ضرر کنید ولی می توانید بطور ماهیانه سود خودرا محاسبه کنید. بطور میانگین باید دو برابر بانک سود کنید تا ارزش انرژی و زمانی که گذاشته اید را داشته باشد!
کدام سهام در بورس خوب است؟
در بورس هیچگاه سهام خوب و سهام بد نداریم. (ممکن است شرکت خوب و بد از نظر بنیادی داشته باشیم) اما مهم این است در قیمت های مناسب خریداری کنید و در مواقع رشد، با رعایت حد ضرر و حد سود معاملات خودرا ببندید و طمع نکنید.
عرضه اولیه سهام در بورس یعنی چه؟
عرضه اولیه سهام در بازار بورس همیشه یکی از مواردی بوده که برای سرمایه گذاران جدیدالورود جذابیت داشته است. به زبان ساده عرضه اولیه یعنی انتشار اوراق بهادار شرکتی که در بورس اخیرا پذیرش شده است. عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس به این علت که در بیشتر مواقع برای سرمایه گذاران سود آور بوده، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد.
برای خرید عرضه اولیه نیز باید ابتدا کد بورسی دریافت کنید.
بهترین کارگزاری بورس کدام است؟
تعداد کل کارگزاری های فعال در بورس ایران ۱۰۷ است. دقت داشته باشید که کارگزاری های بورس فعال را معمولاً برمبنای معیارهای معمولی و عادی و معیاری تشویقی به ۲ گروه تقسیم و رتبه بندی می کنند. در رتبه بندی کارگزاری های عادی، معیارهایی همچون دفاتر اداری کارگزاری ها، آمار مشتریان و سهامداران آنها، آمار دقیق معاملات انجام شده کارگزاری ها، آمار و تعداد کارمند و پرسنل و اعضای کارگزاری و موارد این چنینی را در نظر می گیرند.
جمع بندی نهایی و چند سفارش بورسی مهم
در پایان، اگر تصمیم دارید در بورس موفق باشید و کسب سود کنید حتما آموزش ببینید، در دوره های آموزشی شرکت و اهتمام کنید با ایجاد ارتباطات مناسب و دنبال کردن اخبار شرکت ها سود بیشتری در این بازار کسب کنید.
از مشاوره گرفتن از افراد غیر متخصص و غیر قابل اعتماد خودداری کنید و با تاکید بر دانش و اطلاعات خود آغاز به معامله در بازار بورس کنید و حتما از شرکت های دارای مجوز مشاوره سرمایه گذاری برای خرید و فروش ها مشورت بگیرید (تا زمانی که خودتان تحلیل گر شوید).
همیشه به یاد داشته باشید که بازار بورس بازاری سودده برای افراد صبور و بازاری زیان ده برای افراد عجول و هیجانی است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~