معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: وضعیت نارنجی ۵ استان در نرخ ازدواج ۱۸ تا ۳۵ ساله ها

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: وضعیت نارنجی ۵ استان در نرخ ازدواج ۱۸ تا ۳۵ ساله ها

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: وضعیت نارنجی ۵ استان در نرخ ازدواج ۱۸ تا ۳۵ ساله ها

به گزارش مدل کودک، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از تدوین نقشه آمایش ازدواج و طلاق در سال ۱۴۰۲ آگاهی داد و اظهار داشت: این نقشه به همه استانداران، ائمه جمعه و وزارتخانه ها ارسال شده تا تکلیف خودرا انجام دهند.
به گزارش مدل کودک به نقل از ایسنا، سینا کلهر در نشستی خبری همزمان با روز ازدواج، درباب وضعیت ازدواج در جامعه، بیان کرد: یکی از ماموریت های اصلی معاونت جوانان رصد و ارزیابی وضعیت ازدواج در کشور است که تقریباً بطور فصلی گزارش های وضعیت ازدواج را به مراکز و نهادهای مرتبط ارسال می نماییم.

کاهش تعداد ازدواج ها در سال ۱۴۰۲ بدلیل کاهش جمعیت جوانان

وی با اشاره به اینکه با سه شاخص وضعیت ازدواج، سنجیده می شود، اظهار داشت: شاخص اول مربوط به تعداد ازدواج هاست. اگر این شاخص را در نظر بگیریم تعداد ازدواج های سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ به میزان حدود ۴۰ هزار واقعه ازدواج کم شده است؛ به شکلی که از ۵۲۶ هزار واقعه ازدواج به ۴۸۰ هزار واقعه ازدواج رسیده ایم. اما آیا این، نشانه کاهش تعداد ازدواج هاست؟ این شاخص گویا و کافی نیست، برای اینکه تعداد جمعیت جوان کم شده و بطور طبیعی نیز تعداد ازدواج ها هم کاسته می شود.

کاهش جمعیت جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله طی یک دهه گذشته

آمار ازدواج ها کاهشی نیست بلکه «ثابت» است

به گفته ی ایشان، تقریباً در یک دهه گذشته جمعیت جوان کشور با بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال، حدود ۷ میلیون نفر کم شده است پس بر طبق شاخص اول نمی توان از کاهش ازدواج صحبت کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: شاخص دوم، تعداد ازدواج ها برمبنای هر هزار نفر است. برخی رسانه ها درباره ی این مساله گفتگو کرده اند که از هر هزار نفر ۶ واقعه ازدواج یا ۱۲ نفر ازدواج کرده اند؛ این شاخص نیز در مقایسه با سال های قبلی عدد را کاهشی نشان میدهد اما شاخص دقیقی محسوب نمی گردد، برای اینکه در این محاسبه هزار نفر کل را لحاظ می نماییم و نه افرادی که در معرض ازدواج هستند. در واقع شاخص دقیق ازدواج، تعداد ازدواج به ازای هر هزار زن مجرد هیچ گاه ازدواج نکرده است که در سال ۱۴۰۲ این رقم ۴۴ واقعه است که این شاخص دقیق ترین شاخص شمرده می شود. از همین رو با یک روند ثابت در ازدواج ها مواجه هستیم.

سالانه۱۰ تا ۱۲ درصد افراد در «سن ازدواج» ازدواج می کنند

کلهر در ادامه درباب «سن ازدواج» نیز بیان کرد: هم اکنون سن ازدواج معقوله ای عرفی است، بطور مثال اگر سن ازدواج را برای دختران از ۱۵ تا ۴۹ سال و پسران را ۲۰ تا ۴۹ سال در نظر بگیریم، حدود ۱۲ میلیون نفر در سن ازدواج قرار دارند.

به گفته ی ایشان، حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از افرادی که در سن ازدواج قرار دارند هر ساله ازدواج می کنند که این مساله نیازمند تحول و برنامه ریزی جدی است.

تدوین نقشه آمایش ازدواج و طلاق

ایشان سپس به تشریح اقدامات و کارهای معاونت جوانان در عرصه ازدواج پرداخت و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ نقشه آمایش ازدواج و طلاق کشور تدوین شد. این نقشه به همه استانداران، ائمه جمعه و وزارتخانه ها ارسال شده تا تکلیف خودرا انجام دهند و همین طور کارهای خودرا در استانهای پرخطر و شهرستان هایی با وضعیت «نارنجی» مشخص کردیم.

برگزاری ۴۷۰ جشن ازدواج از امروز تا پایان هفته در سراسر کشور

کلهر در بخش دیگری از این جلسه، از برگزاری ۴۷۰ جشن ازدواج از امروز تا پایان هفته در سراسر کشور بصورت نمادین جهت تشویق و ترویج جوانان آگاهی داد و تصریح کرد: همین طور هزار اثر رسانه ای شامل موشن، تولیدات تلویزیونی و برنامه با محوریت ازدواج آسان و بموقع ساخته ایم.

صدور مجوز مراکز واسطه گری ازدواج

پرداخت وام ازدواج به ۹۰ درصد متقاضیان در سال گذشته

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه، کمک به انتخاب همسر بوسیله صدور مجوز مراکز واسطه گری برای نخستین بار در پس از انقلاب را از دیگر اقدامات این معاونت برای حین ازدواج عنوان نمود و اظهار داشت: در این جهت برای ۱۵۰ مرکز در کشور با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی مجوز صادر شده که استان تهران و خراسان رضوی دارای بیشترین مراکز واسطه گری هستند.

کلهر دومین اقدام معاونت دراین زمینه را پیگیری وام ازدواج دانست و اشاره کرد: وظیفه معاونت، پیگیری وام ازدواج است. سال قبل حدود ۱۵۷ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت گردید و به صورت میانگین ۹۰ درصد متقاضیان وام خودرا دریافت نمودند.

نامه نگاری وزیر جوانان برای کاهش صف «وام ازدواج»

بازگشت پرداخت وام ها به روال طبیعی از آخر خردادماه

بنابر اظهارات کلهر، طی ۲ ماه سال جاری نیز، ۴۵ هزار وام ازدواج پرداخت شده است و همین طور ۱۷۴ هزار نفر در صف هستند. برای کاهش صف، تا حالا بیش از سه بار به نهادهای مختلف و مرتبط نامه رسمی درباب پیگیری موضوع ارسال و دو مرتبه بوسیله وزیر ورزش و جوانان موضوع پیگیری شده است.
وی همین طور این توضیح را ارائه کرد که طی دو ماه گذشته شکایت هایی درباب ثبت در سامانه و معرفی به شعبه ها وجود داشت که این شکایت ها دریافت و به بانک مرکزی انتقال داده شد. آخرین جواب مکتوب بانک مرکزی این بود که اشکالاتی که در آغاز سال بطور طبیعی رخ می دهد، برطرف شده است و از خردادماه به روال طبیعی پرداخت وام ها باز می گردیم.

وجود ۸۸۰ مرکز مشاوره در کشور

کلهر در ادامه فعالیت مراکز مشاوره خانواده را از دیگر اقدامات این معاونت در عرصه ازدواج دانست و اظهار داشت: در این دولت، مراکز مشاوره بصورت تخصصی در عرصه ازدواج خانواده فعالیت دارند. طی دو سال قبل ۱۴ دوره دانش افزایی با مشارکت بیش از ۵۰۰۰ مشاور تخصصی ازدواج و خانواده اجرا شد. هم اکنون ۸۸۰ مرکز مشاوره در کشور وجود دارد که با رشد ۱۵۰ درصدی نسبت به دوره های قبل همراه بوده است.

وی سامانه وصال شیرین با تمرکز بر کاهش هزینه های جشن ازدواج را از دیگر اقدامات این معاونت اعلام نمود و درباب این سامانه اینطور توضیح داد: بر طبق برآوردها، هزینه برگزاری جشن عروسی با سطح متوسط بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون است. برنامه ریزی ما این است که این سامانه که ارائه کننده ۱۴ خدمت مربوط به جشن ازدواج است، بتواند ۳۰ درصد از هزینه های جشن ازدواج را کم کند. حالا سامانه فعال شده و ۱۰۰۰ خدمت در سامانه بارگذاری شده است.

وی افزود: کسانی که ارائه کننده این ۱۴ خدمت هستند، خدمت خودرا همراه با میزان تخفیفی که ارائه می دهند، معرفی می کنند تا زوج های جوان بتوانند از میان خدمات انتخاب کنند.

ارائه ۵ قلم جهیزیه به زوجین

کلهر همین طور اظهار داشت: در همین سامانه بخشی تحت عنوان جهیزیه با تمرکز بر جهیزیه ایرانی وجود دارد و تلاش داریم هزینه جهیزیه را کاهش دهیم. در همین راستا سعی شده پنج قلم اصلی شامل اجاق گاز، مبلمان، لباسشویی، یخچال و جاروبرقی پوشش داده شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اقدامات معاونت در عرصه پس از ازدواج را تمرکز بر تحکیم خانواده و تعمیق روابط زوجین با دو محور مشاوره رایگان و کارگاه های آموزشی درباب سواد خانواده و مهارت های زندگی مشترک عنوان نمود و اظهار داشت: در سال قبل ۴۰ هزار نفر خدمت مشاوره دریافت نمودند.

وی با اشاره به اینکه در طرح فرصت و مددکاری اجتماعی برای گروههای لطمه پذیر را نیز اقدام دیگر معاونت عنوان نمود و توضیح داد: بطور خاص با گروههای خاصی که در جامعه وجود دارند با همکاری نهادهای مرتبط طرح فرصت را اجرا می نماییم و نتیجه آن این است که از ارجاع ۲۰۰ پرونده و صدور حکم جلوگیری شده است. همین طور مشاوره عمومی در ایستگاه مترو از دیگر فعالیتهاست که ۶ ماه مشاوران ما در ایستگاه مترو حضور داشتند و به حدود ۳۰ هزار مراجعه کننده پاسخ دادند.

کاهش «بیکاری» به ۱۶ درصد پس از دو دهه

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به سوالی در مورد اشتغال جوانان بیان کرد: پس از ۲ دهه امسال میزان بیکاری کم شده و به شاخص ۱۶ درصد رسیده است. هیچوقت از دهه ۸۰ به بعد، بیکاری جوانان به زیر ۱۷ درصد نیامده بود اما امسال این نرخ به ۱۶ درصد کم شده است. در خیلی از استانها رقم بیکاری جوانان ۱۴ درصد است.

وی افزود: چالش بزرگ در عرصه اشتغال، «کیفیت اشتغال» است؛ بین تناسب و درآمد شغلی و تامین نیاز اولیه فاصله وجود دارد و تمرکز ما در سال ۱۴۰۳ نیز در همین زمینه بوده است.

کاهش ۶۰۰۰ موردی «طلاق»

کلهر درباب آمار طلاق نیز توضیح داد: تعداد طلاق ها در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، ۶۰۰۰ مورد کم شده است و بیشترین میزان کاهش طلاق در دو استان تهران و البرز بوده است. البته از این مقدار کاهش طلاق برداشت کاهش کلی را نداریم؛ برای اینکه برای محاسبه دقیق باید رقم در بلندمدت لحاظ شود.
سخنگوی وزارت ورزش و جوانان در ادامه در پاسخ به این پرسش که با عنایت به روند ثابت ازدواج، آیا اجرای طرح های تشویقی اثرگذار نبوده است؟ توضیح داد: با عنایت به تحولات اقتصاد کلان و فاکتور های در رابطه با تورم، حفظ ثبات در آمار ازدواج حرکت موثر بوده است. به عبارتی با عنایت به مشکل تر شدن شرایط خصوصاً در کلانشهرها، همچون افزایش اجاره بهای مسکن و متغیرهای اقتصادی، قسمتی از ثباتی که (در آمارها) وجود دارد به علت حمایتهایی است که در قالب وام ازدواج و جشن وصال به انجام می رسد.
کلهر با اشاره به اینکه ازدواج، تحت تأثیر متغیرهای کلان است، اظهار داشت: اگر متغیرهای کلان همچون شاخص تورم و بطور خاص مسکن مناسب باشد، سایر متغیرها و اقدامات می تواند اثرگذار باشد. در یک دهه گذشته انباشت عدم توازن در موضوع مسکن به وجود آمده و قیمتها را تحت شعاع قرار داده و به همین نسبت هم شاخص تورم که از سال ۹۷ شاهد می باشیم، وجود داشته است؛ متغیرهای کلان مربوط کلیت نظام اقتصادیست که زیرساخت زندگی و ذهنیت افراد را بنا می کند. اگر به علت انباشت تاریخی و اتفاقاتی که در یک دهه گذشته رخ داده در فاکتورهای کلان گرفتار چالش هستیم، آیا باید در اقدامات خرد از قبیل وام ازدواج، حمایت های جهیزیه ای و تخفیف های مشاوره توقف کنیم؟ به خاطر تمرکز و تاکیدی که بر اقدامات خرد شده، این روند ثابت بوده است، در غیر این صورت با عنایت به وضعیت فاکتور های کلان بصورت طبیعی باید با عدد چالشی مواجه می شدیم. بطور کلی متغیرهای کلان اقتصادی رو به بهبودی برود، وضعیت تعداد ازدواج ها بطور طبیعی افزایشی خواهد بود.

۷۴ درصد ازدواج ها در بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال اتفاق می افتد

وضعیت «نارنجی» پنج استان در نرخ ازدواج ۱۸ تا ۳۵ ساله ها

وی با اشاره به نقشه آمایش ازدواج و طلاق برای جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال است، اظهار داشت: ۷۴ درصد ازدواج ها در بازه ۱۸ تا ۳۵ سال اتفاق می افتد.
کلهر همین طور درباب نقشه آمایش ازدواج و طلاق اظهار داشت: در نقشه مذکور، استانهای کهگیلیویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری و خراسان شمالی، استان هایی هستند که دارای وضعیت خوبی در نرخ ازدواج بوده اند که به ازای هر هزار نفر جمعیت جوان ۱۸ تا ۳۵ سال بیشترین ازدواج را داشته اند، اما نقشه آمایش نشان میدهد که استان های سمنان، بوشهر و البرز و تهران و قم وضعیت شان «نارنجی» است.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~