هفته فرهنگی ایران در روسیه راه اندازی شد

هفته فرهنگی ایران در روسیه راه اندازی شد

هفته فرهنگی ایران در روسیه راه اندازی شد

مدل كودك: هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی راه اندازی شد.
به گزارش مدل كودك به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی سنایی- سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه- در سخنرانی خود در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در روسیه در مالی تئاتر مسكو اظهار داشت: در شرایطی كه هیأت های رسمی بلندپایه دو كشور در ایام آتی برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی، جلسات تشكیل می دهند، اجرای برنامه های فرهنگی برای ارتقای روابط و شناخت در این عرصه هم اهمیت خاصی دارد.
او با اشاره به سنت، فرهنگ و هنر چند هزارساله ایران و سطح بالای ادبیات و هنر روسیه در عرصه بین المللی اضافه كرد: این مؤلفه ها امكان مناسبی برای گسترش همكاری های فرهنگی را در كنار حوزه های اقتصادی و سیاسی و همینطور بشردوستانه فراهم می آورد. با اضافه شدن برنامه های فرهنگی، علمی و دیپلماسی مردمی به عرصه همكاری های ایران و روسیه، همه جوانب ممكن پوشش داده می شود.
سنایی ابراز امیدواری كرد: در آینده هم شاهد تداوم و برگزاری چنین برنامه هایی باشیم.

وجود اشتراكات فرهنگی بین ایران و روسیه
ابوذر ابراهیمی تركمان- رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- هم در سخنان كوتاهی به پیام صلح و دوستی ملت ایران به جهانیان اشاره نمود و اظهار داشت: امروز هنرمندان مسلمان ایرانی برای نشان دادن پیام دوستی، برادری و صمیمیت ملت ایران با سایر مردم جهان همچون روسیه، هنر خویش را در هفته فرهنگی ایران به نمایش می گذارند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان كرد: فرهنگ و هنر ایران اسلامی مانند رودخانه ای است كه از دوستی و صمیمیت سرچشمه گرفته است و هر كجا كه می رود، پیام آور صلح و دوستی میان ملت هاست. بین دو كشور ایران و روسیه مشتركات فرهنگی بی شماری وجود دارد و هر دو كشور آثار مخرب جنگ را تجربه كرده اند و پدران ما با كوله باری از تجربه تصمیم گرفتند كه روابط فرهنگی گسترده ای را با یكدیگر برقرار كنند.
او افزود: حدود ۲۰۰ سال پیش اولین كتاب فارسی به روسی ترجمه و در مقابل یكصد سال پیش در ایران اولین كتاب روسی به فارسی برگردان شد و ما اینجا آمده ایم كه بگوییم، «زنده باد صلح و دوستی میان ملت ها».
ولادیمیرویچ استپانوف- معاون وزیر فرهنگ روسیه- هم در این مراسم پیام وزیر این كشور را خواند. در این پیام آمده است: «ایران و روسیه در سالیان اخیر روابط فرهنگی خویش را روز بروز بیشتر كرده اند و هنرمندان، موسیقی دانان، سینماگران و سایر فعالان هنری ایران روابط دوجانبه و تنگاتنگی با یكدیگر پیدا كرده اند. رفت و آمد هیأت های فرهنگی دو كشور و ارتباطات مستقیم ناشران و هنرمندان ایران و روسیه گویای نزدیكی بیش از پیش دو كشور به یكدیگر است و ما امیدواریم روز بروز شاهد گسترش بیشتر روابط فرهنگی دو ملت باشیم».

تجلیل از شخصیت های فرهنگی روسیه
در ادامه این مراسم، از ویتالی نائو مكین- رییس انستیتوی مطالعات شرق شناسی آكادمی علوم روسیه، میخائیل باریسویچ پتروفسكی- مدیر موزه ارمیتاژ و ولادمیر سرگویچ مالیشف- رییس انستیتوی نسخ خطی روسیه به خاطر فعالیت های ارزشمندی كه در شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ و هنر ایرانی به مردم روسیه داشتند، تجلیل شد.
هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، ۱۲ تا ۱۸ شهریورماه جاری به همت رایزنی فرهنگی ایران در روسیه و با همكاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ روسیه و با هماهنگی سفارت ایران در این كشور، در شهرهای مسكو و اوفا برگزار می گردد.
در طول برگزاری هفته ایران در روسیه، برنامه های مختلفی توسط گروه های موسیقی و هنرمندان فعال در زمینه صنایع دستی، قهوه خانه و سفره خانه سنتی، نقالی، كتاب آرایی برگزار می گردد و محصولات ایرانی به نمایش در خواهند آمد. تعدادی فیلم سینمایی و مستند ایرانی هم در هفته فرهنگی ایران در مسكو به نمایش گذاشته می گردد و یك هیأت رسمی از ایران برای رایزنی و گفت وگو با مقامات فرهنگی روسیه به این كشور سفر می كنند.
فیلم سینمایی «نفس»، «شیار ۱۴۳»، «پری دریایی»، «سكوت رعنا» و «فصل نرگس» در طول هفته فرهنگی ایران در مسكو به نمایش گذاشته می شوند.

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~