با حضور شهردار نوژن سور سن سفره شب چله در فرانسه هم پهن شد

با حضور شهردار نوژن سور سن سفره شب چله در فرانسه هم پهن شد

با حضور شهردار نوژن سور سن سفره شب چله در فرانسه هم پهن شد

به گزارش مدل كودك «شب فرهنگی یلدا و نوئل» همزمان با شب چله ایرانیان درموزه «كامیل كلودل» فرانسه هم برگزار گردید.
به گزارش مدل كودك به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مركز ایران و فرانسه، در این شب فرهنگی كه بعد از بازدید رسمی از موزه «كامیل كلودل»، معاون فرهنگی شهرداری « نوژن سور سن» فرانسه ضمن قدردانی از برگزار كنندگان این مراسم به معرفی جنبه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این شهر پرداخت و با اشاره به جایگاه ویژه این موزه و بازدید بی شمار علاقمندان از آثار هنری این مجسمه سازِ برجستهِ قرنِ نوزدهم فرانسه، برگزاری این مراسم های فرهنگی را در جهت تعمیق ریشه های فرهنگی ملل گوناگون حائز اهمیت دانست. سپس علیرضا خلیلی رئیس مركز «ایران و فرانسه» هم از مسئولان این موزه ملی در برگزاری این رویداد كه در جهت تقویت روابط دیرینه فرهنگی بین دوكشور ایران وفرانسه قرار دارد، قدردانی كرد.
در ادامه این مراسم ژان كلود ووآزن – سردبیر مجله «پاریس­ تهران» و رییس سابق ایفری در ایران – به همراه فاطمه شادمان معاون « مركز ایران و فرانسه» با خواندن اشعاری از دیوان حافظ به دو زبان فارسی و فرانسه و هم اشاره به ریشه های مشترك فرهنگی و آیینی یلدا و نوئل به معرفی این آیینِ سنتی ایرانی پرداختند. همینطور رضا افشار نادری نویسنده و مترجم ایرانی مقیم فرانسه با همراهی محسن فاضلی نوازنده تار وسه تار ضمن معرفی شاهنامه و جنبه های اساطیری آن به خواندن ابیاتی از اشعار این شاعر سترگ ایرانی به همراه ترجمه فرانسوی آن پرداخت
اجرای موسیقی فرانسوی و آواز نوئل توسط اعضای “كمپانی كاواتین” فرانسه به سرپرستی لیا روك بخش بعدی این برنامه بود تا حاضران نظاره گر جلوه های دیگری از ریشه های مشترك فرهنگی و آیین های كهن بشری از زبان موسیقی باشند.
حاضران این مراسم ضمن آشنایی با جلوه هایی از فرهنگ و تمدن ایرانی و هم آیین شب یلدا، نظاره گر گوشه هایی از شعر و موسیقی اصیل ایرانی بودند. اجرای قطعاتی از گوشه های موسیقی اصیل ایرانی با نوازندگی مهدی بحری نوازه سنتور و عضو گروه موسیقی نئوكلاسیك تهران و همراهی دف توسط یونس فقیهی، دیگر بخش این مراسم بود كه با استقبال خوبی همراه شد.
همینطور در این مراسم صنایع دستی ایران توسط علیرضا خلیلی – رییس “مركز ایران وفرانسه” – به هوگ فدن – شهردار ” نوژن سور سن” – و هم پاسكال مه یر معاون فرهنگی شهردای هدیه داده شد.
پذیرایی با غذای سنتی ایرانی و هم عكس یادگاری با سفره یلدا و كاج نوئل، آخر بخش شب فرهنگی ایرانی و فرانسوی در موزه ملی «كامیل كلودل» فرانسه بود.

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~