دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: با دو فضایی شدن فرهنگ مواجهیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: با دو فضایی شدن فرهنگ مواجهیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: با دو فضایی شدن فرهنگ مواجهیم

مدل كودك: نشست مشترك سعیدرضا عاملی ـ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ و سید ابوالحسن فیروزآبادی ـ دبیر شورای عالی فضای مجازی ـ و هیات همراه روز چهارشنبه ۳۰ /۱۱ /۱۳۹۸ در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا شد.
به گزارش مدل كودك به نقل از مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عاملی در ابتدای این جلسه طی سخنانی اظهار داشت: از منظر مقام معظم رهبری «مدظله العالی» یكی از جنبه ها و شئون جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان قرارگاه فرهنگ كشور، حفاظت این شورا از فرهنگ كشور است. و امروز ما با دو فضایی شدن فرهنگ روبه رو شده ایم و بخش مهم از فرهنگ جامعه در فضای مجازی شكل می گیرد و فضای مجازی منبع مهمی برای فرهنگ شدن جامعه است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اسناد مهم مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند نقشه جامع علمی كشور، نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و… در حال اجرایی سازی هستند و نظارت بر اجرای این اسناد نیز با شورای عالی انقلاب فرهنگی است كه با سازوكارهای لازم این كار را انجام می دهد. و البته با ظهور فضای مجازی و فنآوری های نو، همه اسناد محتوایی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند به روزرسانی است.
عاملی همین طور با اشاره به جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در نظام حقوقی نظام جمهوری اسلامی اظهار داشت: اختیارات و صلاحیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی ناشی از اصول ۵۷ و ۱۱۰ قانون اساسی است و می توان این دو شورا را مكمل نظام رسمی قانونگذاری كشور دانست كه البته در خیلی از موارد در سطح سیاست گذاری راهبردی قرار می گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع زیست فناوری، اضافه كرد: حوزه زیست فناوری یك حوزه بسیار مهمست كه می تواند ارزش افزوده فراوانی برای كشور ایجاد كند و در همین جلسه آخر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ شد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به روند اجرای نقشه مهندسی فرهنگی افزود: اجرای سند نقشه مهندسی فرهنگی در استانها بر عهده شورای فرهنگ عمومی استانها است و این بدین معناست كه شورای عالی انقلاب فرهنگی از یك ساز و كار فراگیر در سطح ملی برخوردارست.
او همینطور با اشاره به ضعیف شدن نقش دولت ها اظهار داشت: با گسترش هوش مصنوعی و سایر تكنولوژیهای جدید نقش و عملكرد دولت ها در بخش های مختلف به تكنولوژیهای جدید واگذار می شود كه منشاء كاهش هزینه های دولت و حركت به سمت عقلانیت سیستمی است.
عاملی همین طور با اشاره بر اهمیت موضوع پیام رسان های اجتماعی اضافه كرد: پیام رسان های اجتماعی باتوجه به تاثیرگذاری این رسانه ها بر فرهنگ عمومی نیازمند سیاستگذاری جامع و كاملی هستند.

فراز و نشیب های سیاسی كشور بر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر زیادی ندارد
منصور كبگانیان هم در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: حوزه علم و فناوری حوزه گسترده ای است و باتوجه به تاكیدات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» برای ساماندهی و مدیریت این حوزه، نقشه جامع علمی كشور تدوین و تصویب شده است.
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: مصوبات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور با امضای دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان رئیس این ستاد ابلاغ می شود و برای همه دستگاه های كشور لازم الاتباع و گردنگیر آور است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار داشت: در مورد مبادلات علمی بین المللی، سند مهمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ گردیده است كه این سند نقشه راه حركت نهادهای كشور در زمینه دیپلماسی علمی و فناوری است.
كبگانیان اضافه كرد: خوشبختانه فراز و نشیب های سیاسی كشور بر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر زیادی ندارد.
قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از تصویب یك سند، اجرای این سند نیز پیگیری می شود.
وی با اشاره به حساسیت فضای مجازی اظهار داشت: نداشتن سیاست بالادستی دراین زمینه و مشخص نبودن چشم انداز این بخش مهم، كشور را با مشكلاتی مواجه كرده است.

فضای مجازی به صورت جدی بر بخش فرهنگ كشور موثر است
محمد آقاسی، دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: فضای مجازی به صورت جدی بر بخش فرهنگ كشور موثر است.
وی با اشاره به راهبرد دهم نقشه مهندسی فرهنگی در مورد فضای مجازی اضافه كرد: در این راهبرد نگاه مناسبی به موضوع فضای مجازی شده است.
آقاسی افزود: موضوع دیگری كه لازم است به آن توجه گردد، موضوع پیوست فرهنگی است كه در سند نقشه مهندسی فرهنگی به این بخش توجه شده است و باید به این مساله توجه گردد كه فضای مجازی به پیوست فرهنگی نیاز دارد.
دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش فضای مجازی در شكل دهی به فرهنگ جامعه اظهار داشت: موضوع سواد رسانه ای و فهم فضای مجازی نیاز اصلی این بخش است و در بعضی موارد موج سازی های فضای مجازی نقش منفی بر افكار عمومی جامعه گذاشته است.

علوم انسانی در ساماندهی و مدیریت فضای مجازی نقش مهمی دارد
مهدی ناظمی اردكانی هم در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: علوم انسانی در ساماندهی و مدیریت فضای مجازی نقش مهمی دارد.
وی ادامه داد: شورای تحول و ارتقای علوم انسانی می تواند دراین زمینه نقش مهمی را ایفا كند.
عضو كمیسیون تخصصی مهندسی فرهنگی افزود: در بخش مربوط به دستگاه های فرهنگی، كارگروه مدیریت كلان دستگاه های فرهنگی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشكیل شده است.
ناظمی اردكانی اظهار داشت: می توان از ظرفیت های فضای مجازی برای بسط و گسترش پیام های فرهنگی انقلاب اسلامی بهره برد.

زمینه همكاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی فراهم شود
سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی هم در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: باتوجه به این مساله كه شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاستگذار اصلی بخش علم و فناوری كشور است از این نظر می تواند همكاری خوبی با شورای عالی فضای مجازی داشته باشد.
وی با اشاره به ارزش افزوده فراوان بخش فناوری اطلاعات اضافه كرد: یكی از نخستین زمینه های همكاری میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، راه اندازی رشته های علمی میان رشته ای و مشترك در بخش فناوری اطلاعات است.
فیروزآبادی افزود: باید برای كارهای مشترك میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی یك فهرست از زمینه های كاری مشترك تدوین و زمینه كارهای موثر را فراهم نمود.

پیشنهاد تدوین سند جامع رسانه های اجتماعی و سند جامع بازی های كامپیوتر ای
سپس كلانتری، سرپرست پژوهشگاه فناوری اطلاعات و فضای مجازی نیز طی سخنانی اظهار داشت: تبادل تجربیات و دستاوردها، می تواند از سرفصل های مهم همكاری میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی باشد.
وی ادامه داد: سند جامع رسانه های اجتماعی و سند جامع بازی های كامپیوتری همچون زمینه های مشترك همكاری میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی می تواند باشد.
سپس ولوی از مدیران دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی نیز طی سخنانی اظهار داشت: فضای مجازی موضوع حكمرانی را با مسائل زیادی مواجه كرده است.
وی ادامه داد: بازتعریف مباحث مربوط به حكمرانی باتوجه به تحولات فضای مجازی دارای اهمیت است و باید الزامات علمی، فرهنگی و اجتماعی با گسترش فضای مجازی مدنظر سیاستگذاران این بخش قرار گیرد.
همین طور طاهریان یكی دیگر از مدیران شورای مصلحت نیز طی سخنانی اظهار داشت: انقلاب صنعتی چهارم كه به حكمرانی نوین در فضای مجازی نظر دارد از موضوعات مهمی است كه باید به آن نگاه همه جانبه داشته باشیم.

به گزارش مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بعد از بحث و تبادل نظر اعضای جلسه مقرر شد تا با همفكری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی زمینه های همكاری مشترك در زمینه فضای مجازی و تاثیر متقابل این فضا بر علم، فناوری و فرهنگی تدوین و در جلسه آینده بررسی شود.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~