گزارش مدل كودك؛ خروج ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق مسكن یكم

گزارش مدل كودك؛ خروج ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق مسكن یكم

گزارش مدل كودك؛ خروج ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق مسكن یكم

به گزارش مدل كودك در حالیكه از مهر ۹۷ تا بهمن سال جاری ۴ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان از منابع صندوق پس انداز مسكن یكم خارج شده است اما مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن، محل جبران آنرا اقساط بازگشتی مسكن مهر عنوان نمود.

به گزارش مدل كودك به نقل از مهر، صندوق پس انداز مسكن یكم كه از خرداد سال ۱۳۹۳ فعالیت رسمی خویش را آغاز كرد، با روزهای نه چندان خوشی روبه رو است؛ این صندوق كه ابتدا به سبب شایان توجه بودن نسبت قدرت خرید مسكن آن نسبت به قیمت مسكن كه در تهران تا ۶۰ درصد و در بعضی شهرهای دیگر تا بالای ۹۰ درصد می رسید، با استقبال خوبی مواجه شد؛ اما با آغاز روند افزایش قیمت مسكن در نیمه دوم سال ۹۶ و در ادامه آن، در سال های ۹۷ و ۹۸، این نسبت به زیر ۲۰ درصد كم شد كه سبب خروج بخش قابل توجهی از آورده های مردمی كه یكی از دو منبع مهم تأمین مالی صندوق یكم (شامل: «آورده های مردمی» و «اقساط بازگشتی مسكن مهر») است، شد.
به گونه ای كه برمبنای اعلام مدیرعامل بانك مسكن، بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان از منابع این صندوق از جانب مالكان حساب های وابسته به آن، خارج شده است.
در آخر مهر ۹۷، مانده حساب صندوق یكم در بالاترین نقطه در ۵ سال اخیر و در رقم ۹ هزار و ۳۰ میلیارد تومان ایستاد؛ این در حالیست كه در انتهای بهمن سال جاری، این نرخ به ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید كه نشان دهنده خروج ۴ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان از منابع این صندوق است؛ البته قسمتی از این خروج منابع، به سبب بسته شدن حساب به دنبال استفاده «صاحب حساب» از تسهیلات مورد نظر بوده است.
آیا تسهیلات مسكن یكم افزایش می یابد؟
ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك مسكن در پاسخ به این پرسش كه آیا مقرر است تسهیلات آن افزایش یابد، به خبرنگار مهر اظهار داشت: ماهیت صندوق پس انداز مسكن یكم به شكلی است كه با كسری منابع مواجه می شود هر گونه افزایش سقفی هم در آن منوط به این است كه راه های افزایش سقف آن پیش بینی شود هم اكنون ما با استفاده از اقساط بازگشتی تسهیلات مسكن مهر، تا ۱۶۰ میلیون تومان را می توانیم پیش بینی نماییم كه تأمین می شود.
وی افزود: هم اكنون مانده حساب پس انداز صندوق مسكن یكم حدود ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است؛ اما رقمی كه تا كنون بعنوان تسهیلات پرداخت كرده ایم حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است كه ۳ برابر مانده سپرده، تسهیلات پرداخت كرده ایم؛ مابه التفاوت آن هم از دو محل اقساط وصولی تسهیلات مسكن یكم و اقساط بازگشتی مسكن مهر است.
صندوق ورشكست نمی گردد / ‏ ‬تا ۱۴۰۲ اقساط مسكن مهر به مسكن یكم می رود
مدیرعامل بانك مسكن در پاسخ به این پرسش كه آیا صندوق پس انداز مسكن یكم در آستانه ورشكستگی است؟ بیان داشت: خیر این صندوق ورشكست نمی گردد بلكه ما كماكان تا ۱۴۰۲ اقساط بازگشتی مسكن مهر را به این تسهیلات اختصاص می دهیم؛ در مدل مالی ما، از آن زمان (۱۴۰۲) به بعد می توانیم از محل اقساط بازگشتی تسهیلات مسكن یكم، سقف های تسهیلاتی فعلی را به متقاضیان پرداخت نماییم. چون حجم پرتفوی آن به حدی افزایش می یابد كه كسری منابع را از محل اقساط وصولی خودش تأمین می نماییم كه زمان آن تا ۴ سال آینده است.
كاهش ۲۰ درصدی ورود منابع به صندوق یكم
رحیمی اناركی اشاره كرد: برخی ورودی های جدید به سبب افزایش قیمت مسكن نسبت به قبل با شیب كمتری افتتاح حساب می كنند افتتاح حساب مسكن یكم در تهران بیشترین كاهش را داشته و نسبت به سال های اولیه راه اندازی صندوق، ۲۰ درصد كاهش ورودی و افتتاح حساب داشته ایم چون بیشترین افزایش قیمت مسكن در تهران اتفاق افتاده و از آنجایی كه عمده مصرف كنندگان مسكن یكم، كاركنان دولت و اقشار حقوق بگیر هستند، تورم عمومی از یك سو و عدم افزایش حقوق ها مطابق با تورم از جانب دیگر، در این مساله دخیل بوده است.
چرا مردم منابع خویش را از صندوق یكم خارج می كنند؟
وی درباره خروج منابع از صندوق یكم گفت: بعضی از افرادی كه امتیاز آنها به سقف تعیین شده در طول یك سال می رسد، مبادرت به خارج كردن منابع می كنند مثلاً در تهران اگر فرد متقاضی به مدت یك سال ۴۰ میلیون تومان سپرده گذاری كند، می تواند با باقی نگه داشتن ۱۳.۵ میلیون تومان در حساب مورد نظر و حفظ امتیاز خود، مابقی را از حساب خارج كند؛ یك مدل دیگر هم این است كه بعضی از متقاضیان بطور كلی حساب خویش را می بندند مثلاً از ۶۵۰ هزار حسابی كه تا كنون افتتاح شده، ۱۱۰ هزار حساب را بدون آنكه تسهیلاتی بگیرند، صفر كرده اند؛ هم اكنون ۳۴۰ هزار حساب زنده داریم و ۱۴۰ هزار واحد مسكونی از محل تسهیلات آن خریداری شده و ۱۸۰ هزار حساب به سبب استفاده از تسهیلات، مسدود شده اند.

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~