چند ساعت بخوابیم؟

چند ساعت بخوابیم؟

چند ساعت بخوابیم؟

به گزارش مدل كودك اگر به میزان خواب سفارش شده (بین ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز) توجه كنید، متوجه می شوید تقریباً حدود یك سوم از زندگی خویش را در خواب می گذرانید.

به گزارش مدل کودک به نقل از مهر، باآنکه این میزان در نگاه اول زیاد به نظر می آید اما باید بدانید بدن و ذهن شما در طول این زمان بسیار پرمشغله است. بنابراین است که می توانید در زمان های بیداری پرانرژی، سالم و مولد عمل کنید.
خواب شامل پنج مرحله است که به دو دسته خواب بدون حرکات سریع چشم (خواب غیر رم) و خواب همراه با حرکات سریع چشم (خواب رم) تقسیم شده و شامل خواب آلودگی، خواب سبک، خواب متوسط تا عمیق، خواب عمیق و رؤیا است.
به عقیده دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب، بزرگسالان به ۷-۹ ساعت خواب نیاز دارند اما نتایج پژوهش های اخیر بر زمان کلی خواب متمرکز نیست بلکه به این نکته می پردازد که شما به هر کدام از مراحل خواب تا چه حدی نیازمند هستید.
مراحل خواب
مراحل ۱ و ۲ خواب غیر رم و خواب رم را تحت عنوان خواب سبک می شناسیم و مراحل ۳ و ۴ خواب غیر رم تحت عنوان خواب عمیق طبقه بندی می شوند.
مرحله ۱
در طول مرحله ۱، شما از بیدار بودن دور شده و آماده خواب می شوید. این مرحله بسیار سبک بوده و مدت زمان طولانی دوام نمی آورد. فرد در حالت آرامش قرار می گیرد و این مرحله او را برای انتقال به مرحله بعدی خواب آماده می کند.
مرحله ۲
این مرحله از منظر چرخه خواب هنوز جزو خواب سبک به حساب می آید اما فرد در این مرحله یک خواب باثبات تر و بادوام تر را تجربه می کند. تنفس و ضربان قلب کند می شود، ماهیچه ها در حالت آرامش قرار گرفته، دمای بدن کاسته می شود و امواج مغزی فعالیت کمتری دارند.
مرحله ۳ و ۴
در مرحله ۳ و ۴ خواب فرد وارد خواب عمیق می شود. مرحله ۴ عمیق ترین مرحله خواب است. در طول خواب عمیق، تنفس، ضربان قلب، دمای بدن، امواج مغزی به پایین ترین حد فعالیت خود می رسند. عضلات بسیار آرام هستند و به سختی می توان فرد را در این مرحله بیدار کرد.
مرحله ۴ بعنوان مرحله بهبودی شناخته می شود، چون که رشد و ترمیم بافت های صدمه دیده در این مرحله اتفاق می افتد، هورمون های مهم در این مرحله آزاد و انرژی سلولی بازیابی می شوند.
مرحله رم ( REM)
اولین چرخه رم حدود ۹۰ دقیقه بعد از به خواب رفتن شروع و هر ۹۰ دقیقه تکرار می شود. چشمان فرد در این مرحله سریعاً حرکت می کنند و امواج مغزی مشابه فرد بیدار است. تنفس، ضربان قلب و فشار خون هم به زمان بیداری نزدیک است و عموماً رویابینی در این مرحله از خواب اتفاق می افتد. در این مرحله عضلات به صورت موقت فلج و از حرکات فیزیکی در طول رویابینی جلوگیری می شود.

چقدر خواب عمیق نیاز داریم؟
در بزرگسالان سالم، حدود ۱۳ تا ۲۳ درصد از خواب از نوع خواب عمیق است، ازاین رو اگر فردی در شبانه روز ۸ ساعت می خوابد به حدود ۶۲ تا ۱۱۰ دقیقه خواب عمیق نیاز دارد. باآنکه احتیاج به خواب عمیق با افزایش سن کمتر می شود.
برخی کارکردهای خواب عمیق برای ذهن و بدن عبارتند از؛
– تثبیت حافظه
– فرآیندهای مربوط به یادگیری
– بهبود وضعیت جسمانی
– متعادل شدن قند خون و متابولیسم بدن
– تقویت سیستم ایمنی
– سم زدایی
چقدر خواب رم نیاز داریم؟
اگرچه تابحال هیچ اجماع نظری در بین متخصصان در این رابطه وجود ندارد اما رویابینی عمدتاً در این مرحله رخ می دهد. متخصصان معتقدند رویابینی به تسهیل پردازش هیجانی و تثبیت حافظه کمک می کندو در اغلب بزرگسالان خواب رم حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از خواب را به خود اختصاص می دهد.
چگونه خواب عمیق را افزایش دهیم؟
اگر شما حدود ۸ ساعت می خوابید اما در رختخواب خود مدام غلت می زنید، امکان دارد که خواب عمیق را به اندازه کافی دریافت نکنید.
به گفته دکتر زهرا بابایی، متخصص روانشناسی و درمانگر اختلالات خواب، آموزش مغز خود برای خواب عمیق به واسطه برخی راهبردهای زیر امکان پذیر است؛
– کاهش استرس
– ایجاد عادات و روتین های منظم برای خواب و بیداری
– استفاده از چشم بند برای پیشگیری از نور
– ورزش منظم
– ایجاد رژیم غذایی متناسب
– گوش دادن به صداهای تقویت کننده خواب مانند صداهای سفید
– مراقبه و آرام سازی
تیم تخصصی اختلالات خواب در مجموعه پزشکان جایروس به این مورد اشاره می کنند که اگر شما باوجود خواب کافی، در طول روز کماکان احساس خستگی می کنید باید ابتدا برخی علل احتمالی توسط پزشک متخصص خواب، مورد ارزیابی قرار گیرد.
برخی از این علل اختلالات خواب عبارتند از؛
– اختلالات خواب عمومی مانند اختلال سیکل خواب و بیداری و…
– وقفه خواب انسدادی یا همان آپنه خواب
– بی خوابی و عدم دریافت خواب کافی و یا خواب زیاد به سبب مشکلات قلبی، تیروئید، نارکولپسی، اضطراب و افسردگی و…
– سایر مشکلات مربوط به سلامتی که سبب ایجاد خستگی می شود و احتمال دارد اختلال خواب شما ناشی از سایر مشکلات پزشکی شما باشد.
در مواردی که شک به اختلال خواب وجود داشته باشد، بهترین جایی که می تواند به شما کمک نماید یک کلینیک خواب است که در این گونه کلینیک ها، فلوشیپ اختلالات خواب و تیم های تخصصی روانشناسی و روانپزشکی و گاهی متخصصین سایر رشته های مرتبط حضور دارند.
در صورت احتیاج به بررسی دقیق خواب شما، یک تست خواب هم در کلینیک خواب صورت خواهد گرفت.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~