با اصطلاحات خبری آشنا شوید

با اصطلاحات خبری آشنا شوید

با اصطلاحات خبری آشنا شوید

در برخی موارد به دلیل وجود اطلاعات بسیار زیاد در اینترنت، دسترسی به نكات مورد نظر از میان داده ها كند و دشوار می شود.

دسترسی به اینترنت امروزه ، گردآوری و دست یابی به اطلاعات را آسان کرده است . اما در برخی موارد به دلیل وجود اطلاعات بسیار زیاد در اینترنت ، دسترسی به نکات مورد نظر از میان داده ها  کند و دشوار می شود .

بسیاری از جوانان خبرنگار علاقه دارند به اطلاعات پایه و مبنایی در رابطه با موضوعات گوناگون خبری مانند خبر سیاسی ، اجتماعی ، اخبار اقتصادی  ، فرهنگی و… دست پیدا کنند . امروزه کمتر مجموعه ای اطلاعات پایه و مبنایی را ارائه می دهد .

در این مقاله تلاش کرده ایم با ارائه اطلاعات پایه در رابطه با حوزه های مختلف خبری ، نکات مورد نیاز و اطلاعات عمومی را در اختیار کاربران و مخاطبان قرار دهیم .

تعریف خبر :

اطلاع دادن از طریق چاپ ، پخش ، اینترنت و… درباره یک رویداد جاری که می تواند برای مردم جالب باشد را خبر می نامیم . اخبار گزارشی از رویدادهای واقعی و عینی می باشد که بر مبنای شش سوال خبری ، چه اتفاقی افتاده ؟ چگونه اتفاق افتاده ؟ کی اتفاق افتاده ؟ برای چه کسی اتفاق افتاده ؟ کجا اتفاق افتاده ؟ چرا اتفاق افتاده ؟ و… توسط فردی به نام خبرنگار پرسیده می شود . به نکات ذیل توجه کنید :

*       خبر یک اتفاق به هیچ عنوان از عینیت مطلق برخوردار نمی باشد .

*       مطلبی که به عنوان خبر ارائه می شود ، تنها شمائی از واقعیت می باشد .

*       خبر تنها گزارشی از یک رویداد است .

*       عواملی مختلفی می تواند بر چگونگی انتخاب و نحوه ارائه یک واقعه اثر بگذارد .

*       یک گزارش باید دارای یک یا چند ارزش خبری باشد .

*       رویداد های دنیای خارجی تخیلی نمی باشند و ماهیت واقعی و عینی دارند  .

انواع خبر :

سخت خبر : به اخبار ی گفته می شود که زمان در آن نقش مهمی دارد . در یک سخت خبر وظیفه سر دبیران و خبرنگارن این است که جزئیات را به طور کامل در اسرع وقت از طریق روزنامه ، تلویزیون یا یک منبع خبری معتبر در اختیار مردم قرار دهند . نوع رویداد سخت خبر در رابطه با ، اخبار اقتصادی ، اخبار جنگ ، خبر سیاسی  و… است که لحن خشن و رسمی دارد .

نرم خبر : به اخباری گفته می شود که زمان در آن تاثیر کمتری دارد و با مسائل و علایق انسان در ارتباط است . در این گونه خبر توجه بیشتری به اطلاعات پس زمینه می شود و لحن آن توصیفی  ، ادبی ، شخصی و… است . تفاوت نرم خبر و سخت خبر در نوع نوشتن آن است . نوشتن نرم خبر فنی تر می باشد .

خبر ترکیبی : ساختار اخبار ترکیبی تلفیقی از سخت خبر و مطالب فیچر می باشد . خبر ترکیبی می تواند از چند خبر کوتاه محلی ، منطقه ای ، ملی و بین المللی تشکیل شود .

خبر آگهی : همانطور که از اسمش پیداست خبر آگهی یا تبلیغاتی جنبه تبلیغاتی دارد . برخی از خبر رسانی ها با استفاده از شگرد خبر آگهی به نفع یا ضرر فرد یا فکری تبلیغات می کنند .

خبر چین : برخی از خبر رسانی ها برای به دست آوردن اطلاعاتی که دست یابی به آن ها خطرناک است از خبر چین استفاده می کنند . خبر چین ها در ازای دریافت مبلغی ، اطلاعات مورد نظر را در اختیار خبرنگار قرار می دهد .

خبر خوان : نرم افزاری به نام خبر خوان صفحات فید را دریافت کرده و در قالب گرافیکی در اختیار کاربران قرار می دهد . صفحات فید اطلاعات خام وب سایت ها می باشند که با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا تولید می شوند .

اخبار فوری : زمان در انتشار خبر فوری تاثیر گذار است . این گونه خبرها بلافاصله و در اولین فرصت توسط رسانه های خبری مانند رادیو و تلویزیون منتشر می شوند .

خبر محض : این گونه خبر بدون اعمال نظر شخص خبرنگار ، حول یک رویداد مشخص در زمان و مکان مشخص منتشر می شود .

خبرهای کوتاه : اخبار کوتاه دارای لید و تیتر می باشد و از دو یا سه پاراگراف تشکیل شده است . اخبار کوتاه خلاصه خبرهای مهم می باشند .

خلاصه خبر : این گونه خبر ها معمولا بدون تیتر و به صورت خلاصه ای از مجموع خبرها چاپ می شوند .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت خبرگزاری فارس مراجعه نمایید .

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~