الكل طبی ۷۰ درصد، قاتل ویروس كرونا!

الكل طبی ۷۰ درصد، قاتل ویروس كرونا!

الكل طبی ۷۰ درصد، قاتل ویروس كرونا!

مدل کودک: اتانول و متانول جزو مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد هستند و نقش آنها بعد از شیوع ویروس کرونا پررنگ تر هم شده و همه ما روزانه از این ترکیبات شیمیایی باارزش استفاده می نماییم.

به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، با شیوع فراگیر کرونا افزایش مصرف الکل و کمبود ناگهانی این محصولات بازار تقلب به این عرصه نیز راه پیدا کرد و بازار خرید و فروش الکل طبی تقلبی نیز گسترش یافت. تعدادی از سودجویان متانول را بجای اتانول جا می زنند و آنرا با قیمت کمتر به مردم می فروشند. بنا بر این اهتمام کنید الکل طبی ۷۰ درصد مورد نیاز خودتان را از داروخانه ها و شرکت های معتبر خریداری کنید تا گرفتار عوارض ناخواسته نشوید.
الکل ها همچون اتانول و متانول جز مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد در زندگی ما هستند. نقش آنها خصوصاً بعد از شیوع ویروس کرونا پر رنگ تر هم شده و همه ما روزانه از این ترکیبات شیمیایی باارزش برای محافظت از خودمان استفاده می نماییم.
در حال حاضر انواع مواد ضدعفونی کننده با درصدهای مختلف اتانول تولید و به بازار عرضه می شوند تا به رعایت هرچه بیشتر بهداشت و مقابله با ویروس کرونا کمک کنند. استفاده از ترکیبات ضدعفونی کننده که پایه اصلی همه آنها الکل است تا جایی گستردش یافته که در کیف همه ما یک نوع از آنها یافت می شود.
باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و تک یاخته ها انواع میکروارگانیسم هایی هستند که می توانند موجب گسترش عفونت و بیماری شوند. بااینکه سیستم ایمنی طبیعی بدن بیشتر اوقات از ما در مقابل این عوامل محافظت می کند اما می توان با اقدامات پیشگیرانه ای همچون استفاده از الکل ها و مواد ضدعفونی کننده به از بین بردن آنها و کاهش شیوع بیماریها کمک کرد.

اثر ضدعفونی کننده الکل ها ناشی از دناتوراسیون پروتئین ها است که برای این کار باید به نسبتهای خاصی با آب مخلوط شوند برای اینکه الکل خالص توانایی از بین بردن میکروارگانیسم ها را ندارد. در حقیقت محتوای آب موجود در الکل موجب می شود دناتوراسیون پروتئین های دیواره سلولی به بهترین شکل صورت گیرد.
الکل ها از سال ۱۸۸۸ بعنوان ضدعفونی کننده دست استفاده می شوند و خصوصیات ضدعفونی کننده اتانول و ایزوپروپانول نیز به خوبی اثبات شده است. در صورتیکه شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون همیشه ترجیح داده می شود ولی در صورت استفاده صحیح، ضد عفونی کردن دست ها با الکل نیز می تواند جایگزین مناسبی باشد.
در بین انواع الکل های موجود، اتانول ۷۰ درصد (الکل سفید) و متانول (الکل صنعتی) بیشترین مصرف را دارند. البته کاربرد این الکل ها با یکدیگر متفاوت می باشد بعنوان مثال متانول اصلاً خاصیت ضدعفونی کننده مناسبی ندارد و استفاده از آن می تواند عوارض مختلفی برای فرد به همراه داشته باشد.
به همین دلیل بیشتر مواد ضد عفونی کننده در فرمولاسیون خود از ایزوپروپیل الکل یا اتانول استفاده می نمایند. اتانول که الکل طبی نیز نامیده می شود یک ویروس کش مؤثر در مقابل تبخال، آنفولانزا و کرونا است و ایزوپروپیل الکل حتی در مقابل باکتری ها نیز مؤثر است.
لازم به یادآوری است که اتانول ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها را از بین می برد اما اسپورهای باکتری را از بین نمی برد. بسته به نوع الکل مورد استفاده در فرمولاسیون مواد ضدعفونی کننده آنها می توانند میکروب های مختلف را از بین برده یا آنها را غیرفعال کنند.
بیشتر محصولات پاک کننده، ضدعفونی کننده، دستمال مرطوب و مواد ضدعفونی کننده دست حاوی الکل کافی برای از بین بردن میکروب ها هستند. برای گندزدایی، محلول های الکلی باید حداقل ۷۰٪ الکل داشته باشند. برای از بین بردن میکروب ها و ویروس ها در وضعیت فعلی باید مواردی که به طور مکرر لمس می شوند مانند کلیدهای روشنایی، دستگیره ها و شیرهای آب را در خانه و محل کار به خوبی ضدعفونی کنید.
با توجه به قدرت ضدعفونی کننده الکل ها حالا باورهای غلطی در ارتباط با این مواد شیمیایی شکل گرفته است. بعنوان مثال برخی افراد برای پیش گیری از ابتلاء به کرونا مبادرت به مصرف خوراکی الکل های اتانول و متانول می کنند!
در این رابطه باید بدانید که بااینکه در نوشیدنی های الکلی درصدی الکل وجود دارد ولی مصرف خوراکی الکل در غلظت های بالا نه فقط اثرات ضدعفونی کننده ندارد بلکه به اعضا بدن لطمه می زند.

به عنوان مثال مصرف متانول می تواند بینایی شما را از بین ببرد چون متانول یک الکل صنعتی است که بیشتر بعنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. این الکل بسیار سمی است و جذب پوستی بالایی دارد بدین سبب حتی برای ضدعفونی کردن دست ها نیز نباید از آن استفاده کنید.
طی روند تولید به متانول رنگ اضافه می شود تا بتوان آن را از الکل سفید یا متانول تشخیص داد بنا بر این شما معمولاً آن را در بطری های به رنگ قرمز و نارنجی در بازار مشاهده می کنید.
در رابطه با اتانول نیز باید بدانید که الکل های موجود در بازار فقط برای ضدعفونی دست ها و سطوح مناسب هستند و هنگام تولید برای جلوگیری از سو مصرف، به آنها مواد تقلیب کننده ای اضافه می شود که می تواند عوارض خطرناکی برای سلامتی داشته باشد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~