درگذشت منوچهر آریان پور

درگذشت منوچهر آریان پور

درگذشت منوچهر آریان پور

مدل کودک: منوچهر آریان پور در سن ۹۲ سالگی در آمریکا دارفانی را وداع گفت.
به گزارش مدل کودک به نقل از ایسنا، این فرهنگ نویس، مترجم و صاحب «فرهنگ لغت آریان پور» دوشنبه ۶ دیماه ۱۴۰۰ در آمریکا دار فانی را وداع گفت.
منوچهر آریان پور هفتم شهریورماه سال ۱۳۰۸ در کاشان به دنیا آمد. مدرسه عالی ترجمه را به کمک پدرش در سال ۱۳۴۸ بنیان نهاد و بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه های آمریکا تدریس می کرد. وی در سال ۱۹۵۸ با نگارش رساله ای درباره والتر رالی از دانشگاه کلرادو دکترا گرفت.
منوچهر آریان پور در سالهای آغازین دهه ۱۳۵۰ به کمک دانشجویان و برخی استادان همان مدرسه عالی کار تألیف «فرهنگ آریان پور» را شروع کرد که ثمره آن امروز انواع لغت نامه های فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی است.

منوچهر آریان پور در سال ۱۳۷۸ کل اموال موروثی خاندان آریان پور کاشانی را به دانشگاه کاشان هدیه کرد. وی همینطور علاوه بر این حق تألیف کتاب های خویش را بعد از مرگ به این دانشگاه واگذار کرده بود.
عباس کتابی، سرپرست دانشگاه کاشان در پیامی درگذشت منوچهر آریان پور را تسلیت گفته و نوشته است: “درگذشت آقای دکتر منوچهر آریان پور کاشانی، فرهنگ نویس نامی معاصر و از خیرین دانشگاه کاشان را تسلیت عرض می کنم.
دکتر آریان پور علاوه بر آن که با فرهنگ های لغت و مطالعاتش در ریشه یابی لغات مشترک فرهنگ های هند و اروپایی شناخته شده است، در اوج وطن دوستی و علاقه به ایران، همه آموخته ها و اندوخته های خودش را ارزانی مردم سرزمینش می دانست.

او سال ها در دفعات مختلف به ایران، زادگاهش کاشان، و دانشگاه کاشان آمد و برای دانشجویان و اساتید کرسی درس و سخنرانی علمی عمومی برگزار و با حضور در مجامع مختلف به ترغیب و تشویق اقشار مختلف مردم از دانش آموزان تا دانشگاهیان و عموم شهروندان اقدام نمود.

بخشش حق التألیف کتاب ها، املاک موروثی در ایران و اعطای جایزه سالانه آریان پور بخشی از اقدمات مهرورزانه این استاد مبرز و فرهنگ دوست در دانشگاه کاشان بوده است.

برای آن مرحوم که در زمان حیات خود ضمن دارا بودن روحیه ای بانشاط، علاقه وافری به علم و دانش هم داشتند، رحمت و غفران الهی را آرزومندم.

روحش شاد و یادش گرامی باد.”

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~