زیباکلامی که از پاپ هم کاتولیک تر شد

زیباکلامی که از پاپ هم کاتولیک تر شد

زیباکلامی که از پاپ هم کاتولیک تر شد

مدل کودک: صادق زیباکلام بتازگی در گفت وگویی «نوروز»، «یلدا» و دیگر جشن های باستانیِ ایرانی را نوعی نژادپرستی خوانده است. این مساله با واکنش علی صفی پور، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایرانی روبه رو شده است.
علی صفی پور، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایرانی در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده با عنوان «زیباکلامی که از پاپ هم کاتولیک تر شد» نوشته است: «مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به پیشنهاد ایران و کشورهای آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قرقیزستان، و… در ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۰ م. قطعنامه ­ای را در قالب ماده ۴۹ منشور این سازمان زیر عنوان «فرهنگ صلح» به تصویب رساند که برمبنای آن ۲۱ مارس برابر با ۱ فروردین بعنوان «روز جهانی نوروز» به شمار آمد و از آن پس این روز در تقویم سازمان ملل گنجانده شد. ناگفته نماند که نوروز قبل از این بعنوان یکی از میراث ناملموس بشریت در لیست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ برابر با ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۹ به ثبت رسیده بود.
افزون بر اینکه هرساله در کشورهای بسیاری نوروز جشن گرفته می­ شود، شاهد آن هستیم که سران کشورهای شرق و غرب این روز و آیین آنرا گرامی داشته و به زبان خود یا زبان فارسی تبریک می گویند. نه مجمع سازمان ملل، نه سازمان فرهنگی آن (یعنی یونسکو) و نه حتی سران کشورها و یا مردمان پاس دارنده این آیین چندهزارساله، از این جشن و آیین، برداشت نژادپرستانه نداشته­ اند اما به یک باره در کمال ناباوری و شگفتی می­ بینیم که در کلام آقای دکتر زیباکلام، استادتمام دانشگاه تهران، این جشن از نشانه­ های نژادپرستی به شمار می­ آید. چرا؟!
بطور قطع مفهوم نژادپرستی در فرهنگ غرب بیش از دیگر نقاط جهان به بحث و بررسی گذاشته شده است، کشورهای غربی که خود زخم خورده نژادپرستی هیتلری هستند، از هرگونه نژادپرستی گریزانند، حالا چه می ­شود که آنان کریسمس، نوروز و یلدا و سیزده به در را به هیچ وجه نژادپرستی به شمار نمی آورند، اما می­ بینیم که آقای زیباکلام در مصاحبه اخیر خود، این آیین­ های چندهزارساله را نژادپرستانه به شمار آورده ­اند. گویی اینکه ایشان از پاپ کاتولیک ­تر شده ­اند.
آقای زیباکلام بعنوان یک تحصیل کرده دانشگاهی و یک استادتمام علوم سیاسی دانشگاه تهران، که بنظر می رسد باید خیلی هوشیارانه و سنجیده­ تر سخن بگوید، واژگانی را به زبان آورده است که نشان می ­دهد ایشان درک و دانشی، نه نسبت به نژادپرستی دارند و نه نسبت به فرهنگ و عناصر سازنده هر فرهنگ.
باید از ایشان پرسید: اگر نوروز نژادپرستی ست، پس چرا پیام نوروزی می ­دهید و آنرا تبریک می گویید؟ در پیام نوروزی ۱۴۰۰ شماست که گفتید «این دومین سالی ست که عقلم می­ گوید نوروز را تبریک بگویم؛ اما دلم در جای دیگری ست. سفره های محقری که بواسطه گرانی و فقر از سال قبل بسیار کوچک تر شده اند…» بالاخره اگر نژادپرستی ست چرا عقلاً نوروز را تبریک می­ گویید؟! چرا چنین تناقضی در رفتار و گفتارتان دیده می ­شود این یک بام و دوهوایی چه مدلول می­ تواند داشته باشد؟ آقای زیباکلام اینکه با افتخار می­ گویید در دانشگاه نوروز را به کسی تبریک نمی گویید، این نشان از روشنفکری نیست، این نشانی از کج فهمی فرهنگی شما از عناصر سازنده فرهنگ ایرانی ست.
از کریسمس که در بیشتر کشورهای جهان برگزار می­ شود که بگذریم، می ­توان نشانه­ های آیین کهن نوروز را از مرزهای چین تا دل اروپا یافت و امروزه نیز بخش قابل توجهی از کشورهای منطقه این آیین ­ها را گرامی می دارند. از ین جهت، این سخنان آقای زیباکلام، توهینی آشکار به باورهای مردمی این کشورهاست. کوس رسوایی بر سر بازار زده شد و دشمنی با فرهنگ و آیین­ های ایرانی از همین سخنان سطحی نگری آشکار است. آقای زیباکلام، تفاوت شما و امثال شما که کمر به نابودی میراث فرهنگی این کشور بسته ­اید با آنانی که در پی تخریب تخت جمشید بودند و هستند و یا طالبانی که آثار تاریخی بامیان را از میان برد، یا داعشی که موزه های عراق و آثار باستانی شهر پالمیرا را نابود کرد، چیست؟ سخنان شما روی دیگری از سکه کینه و دشمنی با فرهنگ است، دشمنی کسانی مانند ابومصعب زرقاوی، ابوبکر بغدادی، ملاعمر و…. با این تفاوت که شما رنگ روشنفکری و لیبرال به آن داده­ اید.
آقای زیباکلام، اگر هدف تان تخریب فرهنگ این کشور است که باید بگویم آب در هاون می­ کوبید، چنگیزخان مغول و فرزندانش هم نتوانستند این فرهنگ را نابود کنند. اما اگر از روی ناآگاهی و سهواً چنین سخنانی را به زبان آورده ­اید، اندک توقعی که از شما می رود، داشتن شجاعت پوزش خواستن از مردم ایران و منطقه است. آقای دکتر زیباکلام، اندکی سنجیده ­تر سخن بگویید، یا چه اصراری به سخن گفتن درباره چیزی که نمی­ دانید هست؟!
چو گفتار بیهوده بسیار گشت
سخنگوی در انجمن خوار گشت
ز دانش چو جان ترا مایه نیست
به از خامشی هیچ پیرایه نیست
(فردوسی)»

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~