اخطار نتایج خشکسالی برای کودکان در افغانستان

اخطار نتایج خشکسالی برای کودکان در افغانستان

اخطار نتایج خشکسالی برای کودکان در افغانستان

به گزارش مدل کودک، سازمان بین المللی صندوق نجات کودکان (Save the Children) و چهار سازمان امدادرسان فعال در افغانستان، روز گذشته (دوشنبه) در اطلاعیه ای اعلام نمودند تداوم خشکسالی و بارش اندک برف در زمستان سال جاری در افغانستان، باعث نگرانی های عمیقی نسبت به نتایج ناگوار این شرایط برای آینده مردم افغانستان و بخصوص کودکان شده است.
به گزارش مدل کودک به نقل از ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: افغانستان در زمستان سال جاری بارش برف اندکی داشته و این نگرانی بوجود آمده که امکان دارد کمبود آب بعد از سه سال خشکسالی مداوم ادامه یابد و منجر به عمیق تر شدن بحران های بشردوستانه و توسعه در این کشور شود.
افغانستان از سه سال پیش درگیر خشکسالی است و در این زمان شمار نیازمندان به کمک های بشردوستانه در حال افزایش می باشد.
با این وجود، برای اولین بار روز یکشنبه در برخی از شهر های افغانستان برف بارید و امیدواری نسبت به افزایش بارش برف و باران در بین مردم شکل گرفت. اقتصاد بیشتر خانواده های افغانستان به کشاورزی وابسته است و کاهش برف و باران در سه سال قبل سبب از بین رفتن منابع درآمد خانواده ها شده است.
در اطلاعیه سازمان های امدادرسان بین المللی در این مورد آمده است: از اول اکتبر ۲۰۲۳ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴، افغانستان به صورت میانگین ۴۵ تا ۶۰ درصد حجم بارش سالهای گذشته را تجربه کرده است. کارشناسان همینطور پیشبینی می کنند که شرایط دمای بالاتر از حد متوسط بین فوریه و آوریل ۲۰۲۴ بسیار محتمل است.
این سازمان اخطار داد کودکان و خانواده های صدمه پذیری که به کشاورزی معیشتی متکی هستند، با کاهش باران و برف به صورت قابل توجهی متضرر خواهند شد.
در اطلاعیه ای در مورد گستردگی خشکسالی و پیامد آن آمده است: حدود ۲۵ استان از ۳۴ استان از شرایط خشکسالی شدید یا فاجعه بار رنج می برند که بیشتر از نیمی از جمعیت ۴۰ میلیونی را تحت تأثیر قرار داده است.
سازمان بین المللی نجات کودکان اخطار داد حدود هفت میلیون و ۸۰۰ هزار کودک در افغانستان غذای کافی ندارند و در صورتیکه خشکسالی تشدید شود و منابع غذایی کافی نباشد، این کودکان در معرض خطر قرار خواهند گرفت.
در این اطلاعیه همینطور آمده است کمبود باران شرایط مناسبی را برای شیوع بیماری های مسری از راه آب مانند وبا بوجود می آورد و خانواده های زیادی در معرض صدمه قرار می گیرند.
بعلاوه در این اطلاعیه با ابراز نگرانی از وضعیت مادران آمده است: چهار میلیون زن آبستن یا شیرده و کودک زیر پنج سال هم اکنون از سوء تغذیه حاد رنج می برند.
به گزارش ایندیپندنت، صندوق نجات کودکان و چهار سازمان بین المللی دیگر که این اطلاعیه را منتشر نموده اند از جامعه بین المللی خواستند با تأمین مالی کامل طرح واکنش بشردوستانه در افغانستان، از سوق دادن کودکان و خانواده های بیشتر به سمت فاجعه، جلوگیری نماید.
این گزارش همینطور حاکیست در سال ۲۰۲۳، تنها ۴۵ درصد از کل نیازهای پاسخ بشردوستانه توسط کمک کنندگان تأمین شد و بدون تزریق فوری بودجه در زمستان، میلیونها افغان همچنان در رنج خواهند بود.

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~