تاثیر نوسانات قیمت آهن و میلگرد روی سرمایه گذاری در بازار مسكن

تاثیر نوسانات قیمت آهن و میلگرد روی سرمایه گذاری در بازار مسكن

تاثیر نوسانات قیمت آهن و میلگرد روی سرمایه گذاری در بازار مسكن

مدل كودك: این روزها صنعت ساختمان ركود تورمی بی سابقه ای را تجربه می كند كه این نابسامانی دیر یا زود زندگی بیشتر افراد جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گزارش مدل كودك به نقل از مهر، در این مقاله تأثیر قیمت مقاطع فلزی به خصوص میلگرد و تیرآهن را بر بی ثباتی بازار مسكن تحلیل خواهیم كرد و فرصت های سرمایه گذاری در این عرصه را مورد بررسی قرار می دهیم.
در سال جاری با عنایت به تحریم های پیش بینی نشده، بی ثباتی قیمت ارز و حساسیت قیمت مصالح ساختمانی به خصوص آهن الات به این موضع، نیاز به برنامه ای منسجم برای مهار ركود بازار ساختمان بیشتر از پیش احساس می شود، در غیر این صورت باید منتظر بحران در تأمین مسكن باشیم.
در این خصوص می توانید به سایت زیر برای اطلاع از قیمت های روز آهن آلات بازگشت كنید:
بسیاری از كارشناسان فعال در حوزه مسكن اعتقاد دارند در نیمه دوم سال ۹۸ افزایش قیمت مسكن از تورم عقب خواهد ماند اما این تحلیل را نمی توان بعنوان یك خبر امیدواركننده دانست، به این علت كه افزایش قیمت باز هم به اندازه ای خواهد بود كه فشار زیادی به اقشار مختلف جامعه به خصوص قشر متوسط و ضعیف تحمیل كند.
مهمترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت مسكن كدامند؟
عوامل تأثیرگذار بر قیمت مسكن را می توان از آن دسته مسائلی دانست كه اختلاف نظر بسیاری در مورد آن وجود دارد. شاخصهای تأثیر گذار بر بازار مسكن به اندازه ای گسترده اندكه سوژه خیلی از پژوهش های دانشگاهی را به خود اختصاص داده اند.
این گزارش به تأثیر قیمت آهن بر صنعت ساختمان سازی می پردازد كه البته وزنه بسیار سنگینی در این عرصه بشمار می رود.
عوامل دیگری مانند عرضه و تقاضا، وضعیت كلان اقتصادی، نرخ بهره بانكی و شاخصهای بیشمار دیگری نیز تأثیرات شایان توجهی دارند كه پرداختن به آن موجب طولانی شدن بیش از حد متن خواهد شد و بررسی جداگانه می طلبد.
قیمت میلگرد و تیرآهن: وزنه هایی سنگین در تعیین قیمت مسكن
به دلیل حجم بالای مصرف مقاطع فلزی در تولید ساختمان، بخش زیادی از هزینه های ساخت صرف خرید این قطعات می شود. بنا بر این كوچك ترین افزایش در قیمت پروفیل های ساختمانی مانند تیرآهن، میلگرد، نبشی و دیگر آهن آلاتی كه معمولاً اسكلت ساختمان را شكل می دهند تأثیر شایان توجهی در قیمت مسكن به همراه خواهد داشت. بطور مثال در مورد میلگرد باید بدانیم:
«قیمت میلگرد به دلیلهای مختلف همواره نوسانات بسیاری را تجربه می كند. به سبب حجم بالای مصرف این پروفیل در صنایع مختلف همچون ساختمان سازی، این تغییرات ناگهانی تأثیر شایان توجهی در محاسبات مالی پروژه ها خواهد داشت و یكی از مهمترین عوامل تعیین كننده قیمت سازه ها بشمار می رود.»
قیمت آهن چگونه موجب بی ثباتی بازار مسكن می شود؟
نرخ آهن به ۲ صورت مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت مسكن تأثیرگذار است. طبق آنچه گفته شد به سبب مصرف بالای مقاطع فلزی در ساختمان سازی، تأثیر مستقیم این محصولات در هزینه های صنعت ساختمان بسیار زیاد است؛ بطوریكه افزایش ۱۰۰ درصدی در قیمت هر یك از مصالح فلزی پركاربرد در ساختمان مانند میلگرد، تیرآهن و اتصالات آهنی موجب رشد ۱۸ تا ۲۰ درصدی در نرخ مسكن خواهد شد. برای موفقیت در بازار مسكن باید در نظر داشته باشید:
«با توجه به تغییر شرایط حاكم بر بازار، شاهد نوساناتی در قیمت محصولات فولادی همچون تیرآهن هستیم كه از متریال های اولیه و اساسی در سازه ها به شمار می آید. خرید تیرآهن در زمان و با قیمت مناسب می تواند یكی مهمترین از عوامل موفقیت در بازار رقابتی صنایع مختلف باشد.»
افزایش قیمت آهن الات آثار روانی نیز به همراه خواهد داشت كه سبب افزایش قیمت مصالح دیگر خواهد شد. افزایش ناشی از این اثر به مراتب می تواند شدیدتر از رشد حاصل از اثر مستقیم باشد و امكان دارد سبب به وجود آمدن شرایط اضطراری در مسكن شود.
افزایش قیمت آهن تأثیر خود بر قیمت مسكن را با وقفه چند ماهه نشان داده است.
بسیاری از فعالان حوزه مسكن معتقدند افزایش قیمت آهن آلات علاوه بر افزایش آنی قیمت مسكن، در طول همان سال سبب افزایش قیمت مسكن خواهد شد و با یك وقفه زمانی چند ماهه بیشتر تأثیر خودرا نشان خواهد داد.
بازار تعهدی مصالح، طرح پیشنهادی دولت برای كنترل قیمت مسكن
هزینه مصالح ساختمانی چیزی حدود ۸۰ درصد قیمت مسكن را به خود اختصاص می دهند. هم اكنون مصالح پس از تولید به دست بنك دار می رسد و پس از آن به ترتیب از انباردار، عمده فروش و خرده فروش می گذرد تا به دست سازنده ساختمان برسد.
این زنجیره تأثیر زیادی در افزایش قیمت مسكن دارد و دولت با ایجاد بازار تعهدی اهتمام در حذف واسطه ها دارد تا بتواند اندكی از التهاب این روزهای بازار مسكن بكاهد.
در طرح بازار تعهدی، طبق قراردادی بین بانك مسكن، بنیاد مسكن و شركت های تامین كننده مصالح ساختمانی، سازنده مسكن نیاز یكساله مصالح خودرا اعلام می كند و تولید كننده طبق برنامه ریزی قبلی به تولید خواهد پرداخت و با نوسان تقاضا روبرو نخواهد شد.
در طرح بازار تعهدی، قیمت مصالح ۲۸ تا ۳۰ درصد كاهش خواهد یافت!
طبق پیشبینی كارشناسان، در بازار تعهدی امكان تامین مصالح با قیمت ۲۸ تا ۳۰ درصد كمتر از قیمت بازار امكان پذیر است. این كاهش قیمت در خیلی از مصالح مانند تیرآهن و میلگرد تاثیر شایان توجهی در قیمت مسكن خواهد داشت.
در مورد تاثیر گذاری این طرح اختلاف نظر فراوانی بین كارشناسان وجود دارد. عده زیادی اعتقاد دارند این طرح قابل اجرا نخواهد بود، اما در مقابل خیلی از صاحب نظران عقیده بر تاثیر میان مدت این طرح دارند و البته بعضی باور دارند تا اختتام تابستان با پیاده سازی فاز اجرایی این طرح بازار مسكن واكنش مثبتی نشان خواهد داد.
سرنوشت بازار مسكن چه خواهد شد؟
نوسانات در قیمت ارز، تحریم ها و آثار روانی آنها بر بازار موجب اختلاف نظر بسیاری در مورد آینده بازار مسكن شده است. هرچند در تابستان ۹۸ شاهد كنترل بی سابقه بانك مركزی در قیمت دلار بودیم به نحوی كه قیمت دلار به رقم ۱۱ هزار تومان هم رسید. نكته مهمی كه وجود دارد جلب اعتماد به افزایش باردیگر پیدا نكردن قیمت دلار است.
بنابراین بسیاری اعتقاد دارند به سبب بی ثباتی موجود در قیمت دلار و تحریم های احتمالی، ركود بازار مسكن همچنان ادامه خواهد داشت، اما قیمت مسكن همگام با نرخ تورم رشد نخواهد كرد و سرمایه گذاری در صنعت ساختمان شاید تصمیم مناسبی نباشد.
البته باید منتظر اجرای فاز دوم بازار تعهدی تا اختتام تابستان باشیم تا شاید این طرح عظیم با كاهش قیمت مواد اولیه سبب كنترل ركود مسكن شود.
سرمایه گذاری در بازار مسكن پر ریسك خواهد بود
با توجه به غیر قابل پیشبینی بودن قیمت آهن آلات و تاثیر بسیار آن در بازار مسكن، اگر قصد ورود به این حوزه را دارید، باید خودتان را برای ریسك بسیار بالا آماده كنید.
آنچه واضح است و بیشتر كارشناسان در مورد آن اتفاق نظر دارند، ریسك كمتری در بازار طلا و بورس وجود دارد كه رشد بیشتری را نسبت به مسكن تجربه خواهند كرد.
با این حال اگر بعنوان یك فعال در صنعت ساختمان باید در نظر داشته باشید با كاهش قدرت خرید مردم، خانه هایی با متراژ كمتر از جذابیت اقتصادی بیشتری برخوردار می باشند و خانه های بزرگ تر ركود بالاتری را تجربه خواهند كرد.
منبع: http: //www.malisazman.ir/
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~