پایان كرونا، آغاز راه لبخند زمین

پایان كرونا، آغاز راه لبخند زمین

پایان كرونا، آغاز راه لبخند زمین

مدل كودك: نمایشگاه عروسك های «لبخندِ زمین» برگرفته از عروسك های خلاقانه و ابداعی ساخته دست، با هدف حفظ عروسك های بومی بعد از اختتام شیوع بیماری كرونا و عادی شدن شرایط جامعه انجام می شود.
به گزارش مدل کودک به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لیلا کفاش زاده – مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه – با بیان این خبر اظهار داشت: این دفتر در سال های اخیر بخش عمده ای از پژوهش های خودرا به موضوع عروسک های بومی اختصاص داده و تا کنون در خیلی از نمایشگاه ها و نشست های اختصاصی در حوزه عروسک و اسباب بازی شرکت کرده است.

به اعتقاد این پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان، فصل مشترک میراث فرهنگی و اسباب بازی و عروسک بیشتر به دست ساخته های زنان و کودکان خصوصاً مناطق روستایی که از فرهنگ بومی تری برخوردار می باشند اختصاص یافته و کارشناسان این حوزه با مطالعه و پژوهش روی نحوه ساخت، جنس، ارتباط با طبیعت و فرهنگ های وابسته به عروسک، به مطالعات تاریخی در حوزه کودکان پی می برند.

او اضافه کرد: استفاده از نمادهایی که معرف فرهنگ غنی این سرزمین بوده و بتواند ابزاری برای شناساندن هنر و دست ساخته های ایرانی باشد آثاری منتقل کننده بار تاریخ و فرهنگ به نسل آینده خواهند بود.
وی با اشاره به کارهای سال قبل این مرکز در این عرصه اظهار نمود: نشست هایی با حضور کارشناسان مرکز معرفی فرهنگی و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و طراحان عروسک های ایرانی در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون انجام شد و در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی کانون پرورش فکری بخش ویژه ای به عروسک های ایرانی اختصاص یافت.
او با تاکید بر این که با هدف حفظ و شناساندن عروسک های بومی، کارشناسان میراث فرهنگی بر آن شدند تا با حمایت معنوی از برگزاری جشنواره گروهی عروسک سازان با نام «لبخندِ زمین» در این رویداد شرکت نمایند، اظهار داشت: این نمایشگاه توسط شورای نظارت بر اسباب بازی و با مشارکت مرکز سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و استودیو عروسک نیلشید و با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می گردد و از دیگر حامیان این رویداد می توان از کرسی سلامت اجتماعی یونسکو نام برد.
وی اشاره کرد: این نمایشگاه در بردارنده عروسک هایی خواهد بود که از هر جنس و ابعادی به مفهوم «لبخندِ زمین» اشاره داشته باشد.
کفاش زاده با اشاره به این که بر طبق این فراخوان، انتخاب مواد و ابعاد در ساخت عروسک های «لبخندِ زمین» برای علاقه مندان آزاد است، افزود: موادی که برای ساخت این عروسک ها استفاده می شود باید از پارچه، چوب، پاپیه ماشه، انواع خمیر مجسمه، گل، گچ و تلفیقی از مواد در دسترس و خصوصاً طبیعی و دوست دار طبیعت باشد و عروسک ها باید به صورت خلاقانه و ابداعی ساخته شود و عروسک های کپی به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد شد.
او اشاره کرد: آثار در ابتدا با ارسال عکس داوری و بعد از انتخاب برمبنای خاصیت های یاد شده، ارسال می شود. علاقه مندان تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ فرصت دارند تا عکسِ عروسک های خودرا به شماره واتساپ ۰۹۹۱۲۴۷۸۷۶۷ ارسال نمایند. نمایشگاه عروسک های «لبخندِ زمین» بعد از اختتام شیوع بیماری کرونا و عادی شدن شرایط جامعه برگزار و تاریخ آن نیز در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~