معاون اول رییس جمهور: زبان دولت در بیان دستاوردهایش رسا نبوده

معاون اول رییس جمهور: زبان دولت در بیان دستاوردهایش رسا نبوده

معاون اول رییس جمهور: زبان دولت در بیان دستاوردهایش رسا نبوده

به گزارش مدل كودك معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر ایفای نقش حاكمیتی از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: مسئولیت اصلی این وزارتخانه بر مبنای قانون، سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه فرهنگ، هنر، اندیشه و رسانه است و همه دستگاه ها و موسسات فرهنگی و هنری باید از سیاستگذاری های تعیین شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تبعیت كنند.
به گزارش مدل کودک به نقل از ایسنا، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز(شنبه، ۷ تیر) در نشست مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که یکی از اصلی ترین دغدغه ها در دولت، ایفای نقش حاکمیتی و واگذاری تصدی گری است، اظهار داشت: ارتقاء جایگاه حاکمیتی بعنوان وظیفه ای جدی در وزارتخانه های اقتصادی دقیق تر تعریف شده است اما باید این تفکیک در حوزه فرهنگ و هنر هم با دقت اجرا شود.
دکتر جهانگیری با تاکید بر لزوم حرکت در قالب های تدوین شده در حوزه فرهنگ عمومی و یا مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر سیاستگذاری باید بر روش اجرای سیاست ها هم نظارت جدی داشته و پیگیر مصوبات تعیین شده باشد تا جایی تخطی صورت نگیرد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که در زیرمجموعه این وزارتخانه و در بخش های فرهنگ، هنر، رسانه، بین الملل و نظرسنجی ها همواره حساسیت های جدی از جانب مراکز مختلف وجود دارد، اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر ایفای نقش حاکمیتی و نظارتی، باید نقش پناهگاه و مأمن اصحاب فرهنگ، هنر، اندیشه و رسانه باشد و فعالان این حوزه احساس کنند که این وزارتخانه پناهگاه آنان است.
دکتر جهانگیری افزود: اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشه باید در قالب های تدوین شده از جانب این وزارتخانه فعالیت کنند و مطمئن باشند که این وزارتخانه سخنگوی آنهاست و اگر مسأله ای به وجود بیاید از آنها حمایت می کند.
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از مجوزهایی که برای فعالیت اهالی فرهنگ، هنر، رسانه و اندیشه در بخش های مختلف عرضه می کند، حمایت نماید و اگر جایی کسی با مشکلی برخورد کرد عرصه را خالی نکند و از مجوزهایی که صادر می کند، دفاع نماید و بر سر تصمیمات خود بایستد تا مجوز آنها اعتبار لازم را داشته باشد.
دکتر جهانگیری با بیان این که کار رصد افکار عمومی وظیفه ای مهم و حساس است که می تواند باعث پیشبرد برنامه های ملی شود، اظهار داشت: در برگزاری مراسم روز ۱۳ فروردین سال جاری مردم به سخنان مسؤلان توجه کرده و هرچند جریمه ای برای حضور آنها برای رفتن به طبیعت مشخص نشده بود، از رفتن به خارج از خانه پرهیز کردند. این اتفاق و همراهی میان مردم، نخبگان و دولت می تواند در بخش های دیگر و تنگناهای پیش رو هم به کار گرفته شود تا همه در کنار یکدیگر از مقطع دشوار پیش رو عبور نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که رصد و پیمایش های مربوط به افکار عمومی باید به صورت دوره ای و مستمر صورت گیرد، اظهار داشت: می توان از نتایج این افکارسنجی ها به افزایش یا کاهش سرمایه اجتماعی و گرایش مردم به اجرای طرح های مختلف پی برد. ازاین رو نباید این پژوهش ها متوقف شود و یا نتایج آن در کتابخانه ها باقی بماند، بلکه باید از آن برای حل مسائل و مشکلات کشور در بخش های مختلف بهره برد.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: همه مسؤلان باید در بیان آمارها به نتایج مراکز رسمی و نظرسنجی های معتبر استناد کنند در غیر این صورت هر کس می تواند ارقام و اعدادی متفاوت برای بیان دیدگاه خود ابراز کند، ضمن آن که باید از نتایج نظرسنجی ها نسبت به تقویت نقاط مثبت و یا اصلاح امور استفاده نماییم.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این که همه صاحب نظران معتقدند که زندگی بعد از کرونا در همه ابعاد بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: باید پیامدها و آثار اجتماعی و فرهنگی کرونا را هم مورد بررسی قرار دهیم و برای مقابله با چاش های ناشی از آن راهکار تهیه نماییم.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: کسب و کارهای بخش فرهنگ همانند کسب و کارهای سایر بخش ها در شرایط کرونا گرفتار صدمه شده اند که در این خصوص اخیراً جلساتی با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار کردم که مطالب مطرح شده در آن جلسات بسیار نگران کننده بود چونکه گزارش ها حاکی از آن بود که بعضی از هنرمندان در تأمین نیازهای جاری زندگی هم با مشکل رو به رو شده اند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه دولت برای عرضه تسهیلات به بنگاه ها و بخش های صدمه دیده از کرونا، خاطرنشان کرد: دولت به میزان ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد را برای کمک به این بخش ها تصویب کرده است اگر تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد برای بخش فرهنگ و هنر مناسب نمی باشد، می توان از تسهیلات اشتغال زایی روستایی و عشایری که با نرخ چهار و شش درصد تصویب شده، استفاده کنند. بخشی از برنامه ها و کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقرر است در روستاها اجرایی شود و این وزارتخانه هم باید سهم خویش را از این تسهیلات دریافت کند.
دکتر جهانگیری همینطور با اشاره به پیام مقام معظم رهبری که به مناسبت افتتاح مجلس یازدهم ارسال شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری معمولاً برای هر سال نام گذاری اقتصادی انجام می دهند اما در پیامی که برای افتتاح این دوره مجلس شورای اسلامی ارسال کردند، دو اولویت مهم را برای مسئولین کشور تعیین کردند که این دو اولویت مسایل فرهنگی و اقتصادی کشور بود. اما متأسفانه توجه همه مسئولین بیشتر به مبحث اقتصاد معطوف می شود و توجه کافی به مبحث فرهنگ صورت نمی گیرد. ازاین رو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان متولی حوزه فرهنگ باید پیگیری های لازم برای پرداختن دستگاه ها به اولویت های فرهنگی را انجام دهد.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر این که توجه به کسب و کارهای بخش فرهنگ که از شرایط کرونا صدمه دیده اند بسیار پراهمیت است، تصریح کرد: در جلساتی که با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار شد، تصمیماتی برای کمک به وضعیت معیشتی گروه های صدمه دیده از کرونا اتخاذ شد که انتظار دارم نتایج اجرای این تصمیمات به صورت ماهیانه گزارش شود. البته اعلام شده است که توافقات خوبی با سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای اجرای این مصوبات حاصل شده است.
دکتر جهانگیری در ادامه با تاکید بر این که اقتصاد حوزه فرهنگ اقتصادی خلاق است و از ظرفیت های گسترده ای برخوردار است، اظهار داشت: قرار بود طرح جامعی برای اقتصاد خلاق بخش فرهنگ و هنر تهیه و در دستور کار ستاد فرماندهی “اقتصاد مقاومتی” قرار گیرد که هنوز این طرح آماده نشده و امیدوارم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مورد را با جدیت دنبال کند.
معاون اول رئیس جمهور یکی از مهمترین پیام های “اقتصاد مقاومتی” را توجه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور دانست و اظهار داشت: بر مبنای سیاست های کلی “اقتصاد مقاومتی”، فعالیتهایی که به ظرفیت داخلی کشور اتکا دارند و نتایج این فعالیت ها قابل عرضه به دنیا است، باید در اولویت باشند که این مورد شامل اقتصاد بخش فرهنگ هم می شود چونکه اقتصاد حوزه فرهنگ، اقتصادی خلاقانه و متکی به توان داخل است که از بازدهی بالا برخوردار می باشد و قابلیت عرضه به دنیا را هم دارد.
دکتر جهانگیری با تاکید بر این که مبحث اقتصاد خلاق باید در همه دستگاه های اجرایی مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: حوزه اقتصاد فرهنگ هم در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم در سایر دستگاه ها نظیر نظام بانکی و صندوق توسعه ملی باید مورد توجه قرار گیرد و لازمه این امر این است که مسئولین وزارتخانه به شکل جدی پای کار باشند واین مبحث را پیگیری کنند تا سایر دستگاه ها هم پای کار بیایند.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت توجه همه جانبه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه تصریح کرد: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از مهمترین سرمایه های کشور هستند که باید هم از نظر معیشت و هم از نظر منزلت اجتماعی مورد توجه قرار گیرند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: اصحاب فرهنگ و هنر در دوره انتشار کرونا نشان دادند که می توانند خیلی کارساز و راهگشا باشند برخلاف تصور عده ای که معتقدند اصحاب فرهنگ و هنر فقط در زمان انتخابات مورد توجه دولت قرار می گیرند، فعالیت آنها در دوره کرونا نشان داد که در زمان گرفتاری های مختلف کشور هم می توانند بعنوان مرجعی موثر در جامعه نقش ایفا کنند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: نمونه مشخص فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر در دوره تحریم و در شرایط انتشار کرونا سبب شد آمریکا تحت فشار افکار عمومی جهان قرار بگیرد و فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر فضایی را در عرصه بین الملل ایجاد کرد که آمریکایی ها هر روز مصاحبه می کردند و به دروغ می گفتند که ما جلوی واردات دارو و کالاهای اساسی به ایران را نگرفته ایم. فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران نامه هایی را به اصحاب فرهنگ و هنر دنیا نوشتند و این مورد را اعلام نمودند که ملت ایران جهت استفاده از پول و دارایی خود جهت واردات دارو و کالاهای اساسی مشکل دارد و این مورد بازتاب های گسترده ای در دنیا ایجاد کرد و نشان داد که اصحاب فرهنگ و هنر در مواقع نیاز پای کار کشور می ایستند و حرفشان موثر است.
دکتر جهانگیری ارتباط با نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر را ضروری و پراهمیت خواند و اضافه کرد: این که می گویند دولت قادر نیست حرف خویش را به گوش جامعه برساند به علت اختلال ارتباطی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده دولت برای ارتباط با جامعه است چون که مهم ترین گروه های مرجع جامعه مخاطب این وزارتخانه هستند و دستگاهی که می تواند اختلال ارتباطی دولت با نخبگان جامعه را اصلاح کند همین وزارتخانه است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که بخش هایی نظیر مطبوعات کشور روزهای سختی را سپری می کنند، اظهار داشت: سختی ها و مشکلات مطبوعات مستقل که وابستگی به بودجه دولت و نهادهای عمومی ندارند، دوچندان است و انتظار دارند که دولت در این شرایط سخت به شکلی از آنها حمایت کند.
دکتر جهانگیری با یادآوری این که دولت سال قبل تصمیماتی را برای حل مشکل کاغذ مطبوعات اتخاذ نمود، تصریح کرد: سال قبل میزان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۱۵ میلیارد دلار بود اما سال جاری این رقم به حدود هشت میلیارد دلار رسیده؛ ضمن آن که دستگاه های تأمین کننده این منابع معتقدند که حتی تخصیص هشت میلیارد دلار برای سال ۹۹ هم به صورت کامل محقق نخواهد شد و لازم است برای پشتیبانی از مطبوعات با استفاده از منابع و راهکارهای دیگر، کاستی ها را جبران نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت کار جدی در حوزه فرهنگ، دین و زبان مشترک از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: در روزهای اخیر گویا جریانی اصرار داشت که در حوزه زبان فارسی بین مردم ایران و مردم افغانستان نقاط اختلاف آمیزی را ایجاد کند و به آن دامن زده شود. اتفاقاتی را هم برای اختلاف افکنی میان دو کشور مطرح می کردند که البته مسئولین مرتبط گزارش های لازم را عرضه و این اتفاقات را تکذیب کردند.
دکتر جهانگیری با تاکید بر این که باید از حوزه فرهنگ و مناسبات فرهنگی بین المللی و هم شخصیت های این بخش حراست نماییم، خاطرنشان کرد: در یکی از جلسات هیأت دولت پیشنهادی برای تقدیر از استاد “نجیب مایل هروی” استاد حوزه زبان فارسی و عرفان افغانستان تصویب و ابلاغ گردید اما همین مبحث با اتفاقی که یکی از بستگان این استاد در اعتراض به اقامت پدرش در مشهد رخ داد، تبدیل به فضاسازی ضد جمهوری اسلامی ایران شد.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: وقتی در بخش های مختلف انعکاس خدمات و واقعیت ها به خوبی صورت نمی گیرد، دیگران با طرح مطالب خلاف واقع، خدمات و اقدامات مثبت را به مسایلی ضد کشور تبدیل می کنند.
دکتر جهانگیری با اشاره به استفاده از فضای مجازی در روزهای شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: در این ایام خدمات مختلفی نظیر برگزاری کنسرت و فیلم های خانگی از راه فضای مجازی به مردم عرضه شد و این مورد نشان داد که باید روی فضای مجازی حساب باز نماییم. البته هر بخش با تهدیدها و فرصت هایی همراه می باشد که به نظر می آید فرصت های فضای مجازی بیشتر از تهدیدهای آن است.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث بودجه بخش فرهنگ هم اشاره و تصریح کرد: بودجه دولت و منابع دولت دو مبحث جداگانه است. بودجه هر روز محدودتر می شود و اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احساس می کند که با محدودیت جدی منابع روبه رو است، باید بازبینی در بودجه نویسی بخش فرهنگ را مدنظر قرار دهد.
دکتر جهانگیری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست از راه برگزاری جلسات با مدیران سازمان برنامه و بودجه، به نفش حاکمیتی این وزارتخانه بپردازند و ضمن تبیین ماهیت بخش های مختلف و نیازهای این دستگاه اجرایی برای سال های آینده بازبینی لازم را در بودجه نویسی انجام دهند.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر این که باید کل بودجه بخش فرهنگی کشور مورد بازبینی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: بعضی از سازمان ها و نهادهای فرهنگی که از دولت بودجه می گیرند باآنکه از نظر مدیریتی مستقل هستند اما باید تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند چون که فقط این وزارتخانه است که در حوزه مسایل فرهنگی در مقابل رئیس جمهور، دولت و مجلس پاسخگو است.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تأمین منابع موردنیاز باید تلاش کند امکانات کشور نظیر صندوق توسعه ملی، بخش تسهیلات، نظام بانکی و سایر امکانات دولت را مورد استفاده قرار دهد.
معاون اول رئیس جمهور دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دستاوردهایی پرارزش و قابل تقدیر توصیف کرد و اظهار داشت: البته مقام معظم رهبری سفارش کرده اند که دستاوردها با زبان هنر و نه به زبان آمار، بیان شود تا برای مردم ملموس تر باشد.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: اقدامات و کارهایی که دولت تدبیر و امید در طول این دوره در بخش های مختلف نظیر بخش نفت، نیرو، کشاورزی و صنعت انجام داده است، به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوره های گذشته نیست.
معاون اول رئیس جمهور همینطور با بیان این که زبان دولت در بیان اقدامات و دستاوردهایش رسا نبوده است، اظهار داشت: اقدامات بزرگی در این دولت انجام شده، اما ما نتوانسته ایم آنها را به خوبی برای مردم تبیین نماییم. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری با سایر دستگاه ها جهت استفاده از ظرفیت های همه دستگاه ها به منظور بیان دستاوردها با روش های فرهنگی و هنری است که تاثیر و ماندگاری بیشتری هم دارد.
وی ادامه داد: ظرفیت های خوبی هم در حوزه فرهنگ و هنر و هم در حوزه صنعتی کشور وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها، نتایج قابل توجهی به دست آورد، از یک سو طرح های اجرا شده به خوبی به اطلاع افکار عمومی رسانده شود و از طرفی طرح های فرهنگی با استفاده از توانمندی بنگاه هایی که میلیاردها تومان درآمد دارند به اتمام می رسد. اساسا اتمام طرح های فرهنگی می تواند جوانان یک استان و یا شهرهای مختلف را بسیار خوشحال کند.
دکتر جهانگیری در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت سالگرد شهادت شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانش، اظهار داشت: هر سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه در این حادثه ضربه بزرگی خوردند اما انقلاب توانست با اتکا به امام (ره) و یارانش از گردنه های سخت عبور کند و امیدواریم در سال های پیش رو هم با استفاده از تجربه ۴۰ سال قبل و تدوین راهکارها و برنامه های دقیق، علاوه بر غلبه بر چالش ها بتوانیم رفاه و آسایش را برای مردم به ارمغان آوریم چونکه اصلی ترین وظیفه حاکمیت تأمین زندگی توأم با رفاه به منظور زندگی آبرومندانه مردم است.
دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ضمن عرضه گزارشی از اقدامات، فعالیت ها، ظرفیت ها و چالش های پیش روی بخش های فرهنگ، هنر، رسانه، بین الملل و نظرسنجی ها و پژوهش ها، توسعه فضای فرهنگی و هنری به لحاظ کمی را از دستاوردهای ممتاز دولت تدبیر و امید توصیف کرد و اظهار داشت: ایجاد ارتباط میان بخش فرهنگ و هنر با جامعه نظیر طرح شبکه شهرهای خلاق، طرح مروّجان کتاب خوانی، طرح سینما امید و اقدامات فعال فرهنگی و رسانه ای در مبحث صدمه های اجتماعی از مهمترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که باعث رویش های خلاقانه در استان ها شده و توانسته در اشتغال زایی و افزایش تولید ناخالص ملی اثرگذار باشد.
همینطور چندتن از معاونان این وزارتخانه و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی «از طریق ویدئو کنفرانس» به صورت جداگانه گزارشی از عملکرد مجموعه خود در مورد کمیته اطلاع رسانی در جریان رسانه و کرونا، افزایش کتابخانه های عمومی و وضعیت کتابداران، موقوفات، اجرای موافقت نامه های فرهنگی با سایر کشورها، مدیریت فضای مجازی، اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور، مشکلات و چالش های پیش رو و تخصیص اعتبار موردنیاز، ظرفیت شورای فرهنگ عمومی و گفتمان سازی بهبود فضای کسب و کار فرهنگی و ایجاد فضاها و بناهای فرهنگی در بعضی از مراکز استان ها عرضه کردند.
در ابتدای این جلسه هم با حضور معاون اول رئیس جمهور، از سند برنامه تحول در فضای مجازی، اسناد شورای فرهنگ عمومی کشور و طرح، گزارش، نظرسنجی و پیمایش های ملی (۱۷ سند) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.

منبع:

مدل کودک

تولید, جامعه, خانواده, کودک, مد و فشن

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~